Współczesny przemysł wykorzystuje różnorodne rozwiązania technologiczne, które mają usprawnić procesy, zoptymalizować prace fabryk, ulepszyć działanie maszyn, wyeliminować ryzyko błędów czy poprawić poziom bezpieczeństwa pracy. Jednym z takich rozwiązań, choć rozmiarowo niedużym, jest armatura złączna, która składa się z wielu typów elementów złącznych stosowanych w rurociągach przemysłowych. Czym konkretnie jest armatura złączna? I jakie gałęzie przemysłu najchętniej z niej korzystają?
Czym jest armatura złączna?
Najkrócej rzecz ujmując – armatura złączna obejmuje wiele różnych elementów złącznych wchodzących w skład rurociągów przemysłowych. Mamy tu na myśli specjalistyczne części, bez których budowa rurociągów, a także ich późniejsze działanie byłoby utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Do grupy elementów złącznych zaliczyć możemy między innymi: szybkozłącza, złącza obrotowe, a także złącza awaryjnego rozłączania. Konkretnymi przykładami owych złącz są na przykład kolanka, łączniki, końcówki czy trójniki.
Za pomocą wytworów armatury złącznej możliwe jest więc tworzenie sieci rurociągów, łączenie ze sobą poszczególnych węży oraz rur, wyznaczanie ich kierunku, a także punktu końcowego. Co więcej – elementy armatury złącznej znajdują swoje zastosowanie również w trakcie prac rurociągów. Odpowiadają między innymi za możliwość zatrzymywania przesyłu substancji, a także jego wznawiania.
Gdzie armatura złączna znajduje swoje zastosowanie?
Jako że części złączne wykorzystywane są do budowy rurociągów oraz sieci węży przemysłowych, znajdą one swoje zastosowanie w każdej branży, która w procesie produkcyjnym owej infrastruktury używa. Mowa tu więc między innymi o branżach: chemicznej, spożywczej, morskiej, hutniczej czy też energetycznej.
Dla każdej z nich wytyczne i regulacje mogą być zupełnie inne. Warto pamiętać, że innymi parametrami technicznymi odnoszącymi się do składu materiałowego elementów złącznych będą cechowały się części przeznaczone do przesyłu substancji chemicznych, a innymi – spożywczych. Dlatego tak istotny jest prawidłowy dobór armatury do branży, w jakiej działamy.
Czym w ogólnym ujęciu powinna charakteryzować się przemysłowa armatura złączna?
Dobór odpowiednich elementów armatury złącznej powinien być oczywiście uzależniony od branży, w której zostaną one zastosowane. Mowa tu przede wszystkich o normach i regulacjach prawnych, jakich należy przestrzegać w użyciu części złącznych. Producenci europejscy powinni znać przede wszystkim założenia prawne Unii Europejskiej, a także sugestie naukowo-badawcze instytutów pracujących w sferach technologiczno-przemysłowych. Inne regulacje i zalecenia będą bowiem dotyczyły armatury przeznaczonej dla branży energetycznej, a inne dla branży spożywczej.
Pomijając jednak kwestie dziedzin przemysłowych, możemy wyróżnić pewne właściwości, jakimi powinny cechować się wybrane elementy złączne, by warto było zainstalować je w infrastrukturze rurociągowej.
Jako że części te odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów przemysłowych, wpływają na jakość działania rurociągów, a także mają duże znaczenie w kontekście utrzymania bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym, powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania oraz zastosowanych materiałów. Parametry te ściśle wiążą się z wytrzymałością armatury oraz odpornością na trudne warunki zewnętrzne – takie jak nacisk, rozciąganie, korozja, wysokie i niskie temperatury, wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Poszukując części złącznych, które spełniają powyższe kryteria, warto zapoznać się z ofertą MMR Group, w której znajdziemy duży wybór elementów armatury złącznej dla różnych gałęzi przemysłu.
- Źródło:
- mmrgroup.pl
Czytaj także
-
Armatura odcinająca z PE - FRIALOC® – brakujące ogniwo w sieci rurociągowej z PE
System instalacyjny ma za zadanie skutecznie i bezpiecznie transportować medium. By taki cel osiągnąć, potrzebne są rury...
-
Kształtowniki stalowe gięte na zimno - innowacja w konstrukcjach stalowych
Współczesne budownictwo i inżynieria stale poszukują materiałów, które łączą w sobie wysoką wytrzymałość, elastyczność w projektowaniu oraz...