Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-08
Złączki pneumatyczne - niezbędne i funkcjonalne w instalacjach pneumatycznych

zlaczki-1(1).jpg

Złącza pneumatyczne mają szerokie spektrum zastosowania i są niewątpliwie bardzo ważnym elementem budowy maszyn, ale też narzędzi, choć wykorzystuje się je w instalacjach czy też konstrukcjach rurowych. Co warto o nich wiedzieć i jakie są ich rodzaje?

 

Złączki pneumatyczne - dlaczego ich stosowanie jest niezbędne?

Złącza pneumatyczne wydają się niepozornym elementem, a jednak są niezbędnymi częściami każdej instalacji pneumatycznej. Można pokusić się o stwierdzenie, że niemal w każdej gałęzi przemysłu się je wykorzystuje. Oczywiście trzeba pamiętać, że wybór złączki pneumatycznej jest ściśle zależny od gałęzi przemysłu, ale i środowiska pracy. Dlatego też wybierając złącze pneumatyczne trzeba zwrócić uwagę na to, jakie środowisko pracy występuje, ale też jaka siła oddziaływania będzie mieć miejsce.

Złączki pneumatyczne mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, przy czym co do zasady nie poleca się stosowania złączek do powietrza stalowych, które w kontakcie z wilgocią mogą ulec korodowaniu. Trzeba więc pamiętać, że tam, gdzie wykorzystuje się medium sprężonego gazu, występuje też wilgoć, dlatego też trzeba szukać materiałów odpornych na korodowanie. Niezależnie od gałęzi przemysłu w maszynach pneumatycznych ważna jest szczelność. Aby relatywnie obniżyć koszty, trzeba zadbać, aby zużycie energii sprężonego powietrza nie było zbyt duże. Na pewno należy szukać takich rozwiązań, które zapewniają szczelność. I tutaj zastosowanie mają dobre złączki do przewodów pneumatycznych. Można wybrać złączki pneumatyczne plastikowe, które są trwałe i funkcjonalne.

 

zlaczki-baner-facebook-960x640(1).jpg

 

W przemyśle farmaceutycznym, ale i stomatologii czy protetyce lepiej sprawdzą się złączki do pneumatyki ze stali nierdzewnej. Szerokie spektrum zastosowania mają również złączki pneumatyczne z poliamidu. Złączki pneumatyczne wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna cechuje najwyższa jakość, ale takie złącza pneumatyczne są też odporne na wysokie ciśnienia. Złączka do powietrza mosiężna doskonale sprawdza się w mediach neutralnych takich jak próżnia bądź też powietrze.

Jak już wspominaliśmy można również wybrać te wykonane z plastiku. Cechuje je lekkość i łatwość w instalacji, choć należy zdawać sobie sprawę, że nie są tak wytrzymałe i mocne jak złącze pneumatyczne z czystego mosiądzu. Tam, gdzie występują bardzo ciężkie warunki pracy, a więc we wszystkich wymagających branżach, należy stosować złączki wtykowe pneumatyczne ze stali kwasoodpornej. Oczywiście złącza stosuje się w branży spożywczej, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, medycznym, a także samochodowym. Powszechnie stosowane są także szybkozłączki pneumatyczne, które działają na zasadzie wtyku jednej części do drugiej.

 

Dlaczego wybór złączek pneumatycznych jest tak ważny?

Złączki pneumatyczne są niewątpliwie ważnym elementem instalacji pneumatycznych, jednak aby praca była efektywna, trzeba pamiętać o właściwym doborze złączek. Choć złączki pneumatyczne typu quick inaczej zwane auto cieszą się największą popularnością, nie oznacza to wcale, że sprawdzą się w przypadku każdej pracy.

Wybierając przyłącze pneumatyczne należy wziąć pod uwagę, jakie jest środowisko pracy, ale też, na jakie czynniki ciśnienie czy obciążenia będzie narażona złączka pneumatyczna. Przy wyborze złączki do powietrza warto zaciągnąć porady sprawdzonego dystrybutora na przykład firmy Pneumatig.

Warto pamiętać, że jeżeli dojdzie do nieszczelności, a więc wypływu medium, jakim jest sprężony gaz, same koszty pracy znacząco się zwiększą. Wiadomo, że w każdym dziale przemysłu szuka się takich rozwiązań, które pozwalają na obniżenie owych kosztów. Wypływ sprężonego powietrza powoduje nie tylko konieczność zakupu większej ilości medium, ale też powoduje przestoje w pracy, które są ściśle związane z tym, iż konieczne jest wykonanie naprawy.

 

Złącza pneumatyczne - rodzaje, które należy znać

Praca ze sprężonym powietrzem wymaga posiadania kompresora, przewodów oraz złączek pneumatycznych. Te ostatnie możemy podzielić na złączki pneumatyczne typu quick, złącza kłowe, zaciskowe - dedykowane przewodom CU, złącza typu choinki. Kolejnymi rodzajami są złączki pneumatyczne plastikowe, zawory kulowe, szybkozłączki pneumatyczne typu 21, 26 lub 27 oraz złączki gwintowe i redukcyjne.

Najpopularniejszym rodzajem są złączki auto typu quick, które sprawdzą się, gdy temperatura pracy wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Nadają się gdy ciśnienie pracy wynosi od 0 do 12 barów. Można także wybrać inną grupę, a mianowicie złącza pneumatyczne skręcane, które nie posiadają uszczelnienia. Sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach.

 

Źródło:
pneumatig.eu

Czytaj także