Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-12-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-12-14
248 milionów euro dla Warszawy
248 milionów euro dla Warszawy
248 milionów euro dla Warszawy
Komisja Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego w kwocie 248 mln euro z Funduszu Spójności UE na projekt oczyszczania ścieków w Warszawie. Jest to największe wsparcie, jakie dotychczas Komisja Europejska przyznała Polsce z Funduszu Spójności.

Projekt "zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków w Warszawie" realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest warty 405 mln euro. Komisja Europejska uznała, że warszawski projekt dostanie 62 proc. dofinansowania z Funduszu Spójności. W najbliższym czasie przelanych zostanie 50 mln euro zaliczki.

Projekt ma na celu podniesieniu jakości wody pitnej w Warszawie. Dzięki temu projektowi Warszawa będzie mogła oczyszczać ścieki, które trafiają do Wisły i tym samym spełnić unijne normy w dziedzinie ochrony środowiska. Plan realizacji projektu przewiduje budowę układu przesyłowego, którym ścieki będą płynęły pod Wisłą z centrum i północnych dzielnic stolicy na prawy brzeg do Białołęki, gdzie znajduje się oczyszczalnia "Czajka", etap ten rozpocznie się w 2006 r., rozbudowa "Czajki" - w 2007 r. Unia dała czas (tzw. okres przejściowy) tylko do 2010 roku na dostosowanie się do unijnych norm. Jeśli się nie dostosujemy, to Polsce grożą wysokie kary (1 mld euro za brak sprawnego systemu oczyszczania ścieków).

Decyzję o udzieleniu wsparcia podpisała w poniedziałek w imieniu KE polska komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner. Warszawska inwestycja to pierwszy z 23 polskich projektów korzystających ze wsparcia Funduszu Spójności UE, jakie jeszcze w tym roku Bruksela ma zamiar zaaprobować.

Oddana do eksploatacji w 1991 roku pierwsza w Warszawie oczyszczalnia ścieków „Czajka” przyjmuje ścieki z prawobrzeżnej części miasta. Jest to jedna z największych oczyszczalni w Polsce. Do oczyszczalni dopływa 200 tys. metrów sześciennych w ciągu doby. Oczyszczalnia wyposażona jest w instalację spalania biogazu powstającego w czasie procesu oczyszczania ścieków. Energia ze spalanego biogazu wykorzystywana jest do produkcji pary technologicznej używanej do celów grzewczych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Serwis Samorządowy PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także