Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-05
700 mln złotych z UE wciąż czeka na inwestycje ekologiczne
700 mln złotych z UE wciąż czeka na inwestycje ekologiczne
700 mln złotych z UE wciąż czeka na inwestycje ekologiczne
Jak dotychczas rozdzielono jedynie 130 mln zł spośród 800 mln przysługujących w ramach Działania 2.4 („Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska”) Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”, przeznaczonego na inwestycje ekologiczne. Niepokojące jest to, że tylko 28 przedsiębiorstw zaczęło korzystać z pieniędzy unijnych, a już za dwa lata zaczną obowiązywać w Polsce zaostrzone unijne przepisy o ochronie środowiska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarządzający pieniędzmi w ramach Działania 2.4 ogłosi 18 sierpnia drugą turę naboru wniosków o dotacje. Działanie 2.4 zostało specjalnie zaprojektowane dla tych firm, które do 30 października 2007 r. mają obowiązek uzyskać tzw. pozwolenie zintegrowane (ang. IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control). Jest to nowy rodzaj zezwolenia administracyjnego na działalność firmy. Obowiązuje ono w całej Unii.

W ramach IPPC przedsiębiorcy zobowiązani są stosować w swoich firmach najlepsze dostępne technologie ograniczające zanieczyszczenie środowiska. W odróżnieniu od poprzedniego systemu zezwoleń, IPPC bierze pod uwagę wszystkie rodzaje zanieczyszczenia środowiska - łącznie z hałasem. Nieuzyskanie certyfikatu IPPC może spowodować zamknięcie firmy.

Tymczasem w Polsce spośród około 2 tys. przedsiębiorstw, które powinny IPPC uzyskać, do tej pory uczyniło to tylko 253. Przedsiębiorcy skarżą się przede wszystkim na to, że uzyskanie IPPC wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlaczego więc nie korzystają z pieniędzy, jakie chce im dać Unia?

Biurokracja i błędna interpretacja przepisów:
Trudności z uzyskaniem certyfikatu wiążą się przede wszystkim z biurokracją. Po pierwsze Polska miała roczne opóźnienie w uruchomieniu funduszy, ze względu na oczekiwania na zgodę Komisji Europejskiej związaną z udzielaniem pomocy publicznej. Spowolnienie było również spowodowane błędną interpretacją. W pierwszej turze, wniosków o dotację nie mogły składać te przedsiębiorstwa, które miały już konkretne plany inwestycyjne i rozpoczęły wybór wykonawców. Dopiero teraz instytucje zarządzające zorientowały się, że to zła zasada, i zniosły ją. „Teraz będą mogły się zgłaszać przedsiębiorstwa, które już zaczęły procedury przetargowe, ale jeszcze nie podpisały umowy. Zmieniliśmy także sposób liczenia punktów podczas oceny wniosków. Teraz firmom będzie łatwiej” - zapewnia Krzysztof Skąpski, dyrektor departamentu przedsięwzięć strukturalnych NFOŚ. NFOŚ ma nadzieję, że druga, sierpniowa runda zbierania wniosków przyniesie już znacznie więcej projektów. „Nie ma dużego ryzyka, że pieniądze zostaną niewykorzystane” przekonuje przedstawiciel Funduszu.

Działanie 2.4
Celem Działania 2.4 jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw działających na Jednolitym Rynku Wewnętrznym Unii Europejskiej poprzez wsparcie finansowe (dotacje, pożyczki) dla przedsiębiorstw zobligowanych do dostosowania swojej infrastruktury do wymogów ochrony środowiska. Skierowane jest głównie do sektora małych oraz średnich przedsiębiorstw (MSP).Działanie 2.4 składa się z 4 poddziałań: pozwolenie zintegrowane, gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza, gospodarka odpadami przemysłowymi oraz niebezpiecznymi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Instytucją Wdrażającą dla tego Działania. W ramach Działania 2.4 nie ma dolnego progu wartości inwestycji.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także