Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-11 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-11
735 mln euro na wodkan

735 mln euro na wodkan
Dla kogo dotacja?
Dla gmin oraz ich spółek i zakładów budżetowych – z obszarów wiejskich, tj. gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich z wyłączeniem miast powyżej 5000 mieszkańców oraz gmin miejskich z wyłączeniem miast powyżej 5000 mieszkańców.
Jakie warunki?
Warunkiem wejściowym dla przyznania dotacji jest osiągnięcie bezwzględnego minimum punktowego dla poszczególnych grup przedsięwzięć. Dla gospodarki wodno-ściekowej to minimum wynosi 4, a dla pozostałych kategorii – 3 punkty. Maksymalna liczba punktów do uzyskania w ramach wszystkich kryteriów to 18. Ciekawostką jest, że wprowadzona została zasada pierwszeństwa wniosków z gmin o niższej wartości podstawowego dochodu podatkowego gminy na 1 mieszkańca. W przypadku, gdyby i ten wskaźnik był identyczny – decydować będzie data i godzina złożenia wniosku. Więc im wcześniej, tym lepiej.
Jakie inwestycje?
Pomoc skierowana jest na inwestycje z zakresu gospodarki wodnej i ściekowej, tworzenia systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych oraz wytwarzania i dystrybucji odnawialnych źródeł energii, które mogą polegać m.in. zakupie i montażu maszyn, urządzeń i instalacji, a obejmuje także prace budowlane i inne wydatki niezbędne do poniesienia w związku z realizacją operacji.
Kiedy realizacja?
Realizację projektu (łącznie z uruchomieniem procedury przetargowej) można rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku dotacyjnego. Za rozpoczęcie projektu uznawane jest nie tylko ponoszenie wydatków, ale także wszczęcie procedury przetargowej. Wyjątkiem od tej reguły są koszty ogólne (np. zlecenie sporządzenia studium wykonalności, przygotowanie dokumentacji projektowej), które można ponosić nawet przed złożeniem aplikacji, byle nie wcześniej niż od 1 stycznia 2007 roku. Zakończenie realizacji projektu musi nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2015 roku. Wskazanych w rozporządzeniu terminów trzeba bezwzględnie przestrzegać. Dotacja jest refundacją, dlatego wszelkie koszty, o ile poniesione zostaną w nieuprawnionym okresie, spowodować mogą nawet odmowę przyznania bądź odebranie przyznanej już dotacji.
Jaki próg dofinansowania?
Procentowy poziom wsparcia nie może przekroczyć 75% kosztów kwalifikowanych projektu.
Pełna gotowość do realizacji
Według nieoficjalnych jeszcze informacji, wnioskodawcy już na etapie składania projektów będą musieli dysponować kompletem dokumentacji technicznej (nie wystarczy przedłożenie programu funkcjonalno-użytkowego) oraz wszelkich niezbędnych pozwoleń i decyzji urzędowych. Prawdopodobnie jednak będzie można uzupełniać braki nawet po złożeniu aplikacji. Rozwiązanie to pozwoli wnioskodawcom zyskać nawet do kilku tygodni czasu, który może się okazać niezbędny dla dokończenia prac nad projektem budowlanym czy otrzymaniem pozwoleń.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- A1 Europe Sp. z o.o.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Automatyka i sterowanie w gospodarce wodnej
Obszar zastosowań sterowników jest obecnie bardzo rozległy. Sterowniki PLC pracują w pojedynczych maszynach (jak wtryskarki, obrabiarki, maszyny...
-
-
-
-
-