Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-04 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-04
77% mieszkańców Gdańska oraz 98% Sopotu pozytywnie ocenia jakość kranówki

77% mieszkańców Gdańska oraz 98% Sopotu pozytywnie ocenia jakość kranówki
Woda w Gdańsku i Sopocie z roku na rok coraz lepsza
Z przeprowadzanych regularnie od 2003 roku ankiet można wnioskować o sytematycznej poprawie jakości wody w badanych miastach. W porównaniu do sondażu sprzed dwóch lat, mieszkańcy Gdańska oceniają jakość dostarczanej przez SNG wody o 7% lepiej, natomiast w Sopocie poprawę odczuło 4% mieszkańców. Podobnie jak w latach poprzednich, odsetek osób wyrażających pozytywną opinię o jakości wody w ich kranach jest wyższy o kilkanaście punktów procentowych w Sopocie niż w Gdańsku.
Po raz pierwszy w przeprowadzanych przez pracowników UG badaniach ocena jakości wody dokonana przez użytkowników korzystających z ujęcia powierzchniowego dorównała tej, jaką wystawili dostarczanej wodzie konsumenci korzystający z ujęcia głębinowego.
Nowe współczynniki uwzględnione w badaniach
W 2009 roku ankieterzy po raz pierwszy, oprócz ogólnej oceny jakości wody, prosili mieszkańców Trójmiasta o opinię na temat jej bardziej szczegółowych właściwości – smaku, zapachu oraz koloru. Ilość pozytywnych ocen wszystkich tych współczynników wzrosła w porównaniu do ostatniego badania.
Jeżeli chodzi o Gdańsk, najbardziej zauważalna jest różnica w pozytywnych opiniach formułowanych na temat smaku wody – z 49% sprzed dwóch lat do 64% obecnie. Zapach ocenia lepiej prawie 1/10 mieszkańców (odpowiednio 66% i 75%), natomiast kolor 7% (75% i 82%). W Sopocie odsetek osób oceniających smak jako dobry wzrosł w przeciągu dwóch lat z 83% do 90%. Zmianę zapachu wody z kranu deklaruje aż 12% sopocian (dwa lata temu pozytywnie oceniało go 81%, teraz 93%), natomiast koloru 4% (93% i 97%).
Obawa przed piciem wody prosto z kranu
Pomimo coraz lepszej oceny dostarczanej przez wodociągi wody, tylko co czwarty mieszkaniec spożywa nieprzegotowaną wodę z kranu równie często co butelkowaną. Jak wykazały badania, wpływ na to mają jednak przede wszystkim czynniki kulturowe – nawyki, reklamy wody mineralnej oraz obawa przed piciem wody w stanie surowym – a nie zła ocena jakości wody płynącej z kranu.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- SNG

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-