Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-10-18 | Ostatnia aktualizacja: 2005-10-18
78 kilometrów rurociągu, który dostarczy wodę na Cypr

78 kilometrów rurociągu, który dostarczy wodę na Cypr
Ze względu na kłopoty z małą ilością wody na wyspie, początkowo planowano jej transport morzem za pomocą plastikowych zbiorników. Projekt ten okazał się jednak mało ekonomiczny i obecnie lansowany jest projekt rurociągu.
Rurociąg położony będzie 250 metrów poniżej poziomu morza, będzie on miał średnicę 1,6 metra. Wykonany zostanie z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Materiał ten ma gęstość niewiele mniejszą od wody (960 kg/m3. Właściwość ta umożliwia umocowanie i ułożenie rurociągu na głębokości 250 metrów. Drugim powodem wybrania tego materiału była jego trwałość – w warunkach wody morskiej teoretyczna długość „życia” wynosi ponad 100 lat.
Koszt jednego metra sześciennego wody ma się kształtować w granicach 30 - 40 eurocentów. Całość projektu zaplanowanego na pięć lat, w którym zawarto m. in. budowę stacji uzdatniania, kosztować będzie ok. 250 milionów euro.
Eksperci oceniają, że zapotrzebowanie na wodę na wyspie wzrośnie z obecnych 8,4 mln m3 do 31,5 m3 w 2035 roku. Kontrakt na budowę rurociągu zawarty został pomiędzy Państwowymi Zakładami Hydraulicznymi a Alsim Alarko. Turecki minister Energii i Zasobów Naturalnych Hilmi Guler powiedział podczas podpisania kontraktu, że „podpisany kontrakt można uznać za rodzaj „operacji pokojowej””. Dostarczana do tureckiej części wyspy woda ma być również dostępna dla greckiej części. Jednak możliwe to będzie pod warunkiem uznania przez Greków tureckiej części Cypru.
Obecnie na zajmowany przez Turków obszar Cypru nałożone są międzynarodowe sankcje ekonomiczne. Inwestycja w słodką wodę ma pomóc w poprawie sytuacji ekonomicznej tej części wyspy.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ZAMAN Daily

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Metody bezwykopowej budowy rurociągów. Klasyfikacja i dobór metody.
Oprac. M. Lewandowska na podst. A. Zwierzchowska,Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, Kielce 2006 ...
-
-
-
-