Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-10
Akcja „Piję wodę z kranu” podczas VIII Półmaratonu Dąbrowskiego
piję wodę z kranu
piję wodę z kranu

Po raz pierwszy w historii Dąbrowskiego Półmaratonu zawodnicy zamiast wody butelkowanej do picia otrzymają wodę z Dąbrowskich Wodociągów. 12 kwietnia na trasie biegu znajdzie się kilka stanowisk z wodą, gdzie sportowcy będą mogli uzupełnić płyny. W ramach współpracy rozdanych zostanie też 1200 bidonów – tak Dąbrowskie Wodociągi rozpoczynają akcję pod hasłem „Piję wodę z kranu".

Podczas Półmaratonu Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. zapewnią uczestnikom biegu oraz kibicom wodę do picia wydobywaną ze studni na głębokości od 55 do 150 metrów pod ziemią. – To dokładnie ta sama woda, która płynie w domach mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Pochodzi ona w ponad 80 procentach z ujęć głębinowych zlokalizowanych w Ujejscu, Trzebiesławicach, Ząbkowicach i Łazach Błędowskich, gdzie jest ujmowana z odwiertów w warstwie triasowej z obszaru jurajskiego, bogatego w składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez – mówi Aleksandra Konderak, Zastępca Kierownika Działu Eksploatacji Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Dąbrowska woda prosto z kranu

Dąbrowska woda w kranach posiada również inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania makroskładniki jak sód i potas. O tym, że jest ona smaczna przekonać się będzie można podczas Półmaratonu dzięki zlokalizowanym na trasie dystrybutorom. Dąbrowskie Wodociągi jako oficjalny partner imprezy zapewnią również uczestnikom 1200 bidonów spożywczych wielokrotnego użytku. – To początek większej akcji, podczas której w najbliższych miesiącach będziemy przekonywać mieszkańców Dąbrowy Górniczej do wysokiej jakości wody dostarczanej przez naszą firmę – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów. – Picie wody z kranu jest bezpieczne i zdrowe, to duża oszczędność i ekologia. Jeden metr sześcienny wody w Dąbrowie Górniczej kosztuje 6,56 zł czyli cena litra to niespełna 1 grosz (0,007 zł), a przy okazji chronimy środowisko nie zużywając plastikowych butelek – dodaje Andrzej Malinowski.

Ponad tysiąc oznaczeń miesięcznie w akredytowanym laboratorium

Dąbrowska woda jest ściśle monitorowana. Nad jej jakością czuwa akredytowane laboratorium Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., które posiada certyfikaty badawcze, wykwalifikowany i doświadczony personel oraz nowoczesną aparaturę analityczną. - Próbki wody są pobierane nie tylko na ujęciach, ale również na sieci wodociągowej liczącej 510 km. Następnie trafiają do akredytowanego laboratorium, w którym poddawane są badaniom. – wyjaśnia Aleksandra Konderak. - Nad jakością wody czuwa także Sanepid - dodaje Aleksandra Konderak.

– Miesięcznie wykonujemy ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Tabela jakości wody co miesiąc publikowana jest na stronie internetowej www.dabrowskie-wodociagi.pl i stanowi ważne źródło informacji dla mieszkańców o jakości wody w poszczególnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Dane w niej zawarte są obiektywnym dowodem na to, że woda dostarczana przez Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. jest bezpieczna, zdrowa i zdatna do picia.

Twarda woda, zdrowa woda

Aby prawidłowo funkcjonować organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki takie jak wapń, magnez oraz sód i potas.

- Niedobory wapnia i magnezu można uzupełniać poprzez picie wody zawierającej te pierwiastki i taką właśnie wodę mają w kranach mieszkańcy Dąbrowy Górniczej – tłumaczy Katarzyna Skorek. Warto podkreślić, że właśnie wapń i magnez stanowi o twardości wody. - Im więcej tych składników mineralnych tym bogatsza woda i jednocześnie twardsza. Twardość wody nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego pomimo, że jest niepożądana ze względów gospodarczych, gdyż powoduje osadzanie kamienia w urządzeniach grzewczych – tłumaczy Katarzyna Skorek.

– Przegotowanie czy podgrzanie wody powoduje wytrącenie części minerałów w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale powoduje też pogorszenie składu mineralnego wody. Z tego powodu lepiej pić wodę prosto z kranu – zachęca Katarzyna Skorek.

Uczestnicy oraz kibice VIII Półmaratonu Dąbrowskiego będą mogli próbować wody wodociągowej pochodzącej głównie z ujęcia głębinowego w Ujejscu.

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także