Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-18 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-18
Boom inwestycyjny w przedsięwzięciach gospodarki wodno-ściekowej

Boom inwestycyjny w przedsięwzięciach gospodarki wodno-ściekowej
Od początku 2007 roku podpisano już 227 kontraktów na kwotę około 1 mld 105 mln euro. Jak poinformował Krzysztof Walczak z Wydziału Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundusz jest koordynatorem 90 projektów finansowanych dotacjami Funduszu Spójności oraz pożyczkami NFOŚiGW. W sierpniu zostały zawarte aż 33 kontrakty na rekordową kwotę ponad 314,9 mln euro, co jest potwierdzeniem znacznego przyspieszenia w realizacji przedsięwzięć ekologicznych dofinansowywanych z unijnego Funduszu Spójności.
W okresie październik 2005 – sierpień 2007 podpisano dwa razy więcej kontraktów na realizację inwestycji ekologicznych niż w przeciągu pięciu lat 2000-wrzesień 2005. Wartość wszystkich realizowanych obecnie 548 kontraktów w ekoinwestycjach Funduszu Spójności koordynowanych przez Narodowy Fundusz przekracza 2,5 mld euro. Zakończone są 203 kontrakty na kwotę prawie 371 mln euro. Dla 90 projektów do końca sierpnia br. zawarto już 751 kontraktów (na 847 planowanych). Do końca 2007 roku powinny być zawarte prawie wszystkie kontrakty dla projektów proekologicznych koordynowanych przez NFOŚiGW, a to oznacza prowadzenie inwestycji w ochronie środowiska o wartości 4,5–5 mld euro. Taka ilość podpisywanych kontraktów oznacza największy w historii Polski wzrost robót w porządkowaniu kanalizacji i gospodarki wodno- ściekowej, w budowie oczyszczalni ścieków oraz zakładów recyklingu i unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla największych aglomeracji.
Największe kontrakty o łącznej wartości 114 mln euro, zostały zawarte w ramach jednego z największych realizowanych w Europie projektów proekologicznych "Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi - II faza". Kontrakty w Łodzi dotyczą modernizacji kanalizacji deszczowej oraz rozbudowy sieci wodociągowo- kanalizacyjnej w największych dzielnicach aglomeracji łódzkiej: Bałuty, Widzew, Górna i Polesie. Narodowy Fundusz sprawuje również monitoring nad projektami, których realizacja mogłaby napotkać większe trudności. Taką inwestycją jest między innymi skomplikowany projekt obejmujący poprawę gospodarki wodno- ściekowej w 22 gminach w dorzeczu Parsęty. W sierpniu zawarto także kontrakt na modernizację zakładu Wodociągu Centralnego, tak zwanych „Filtrów” w Warszawie, którego wartość sięga prawie 60 mln euro. Kontrakt przewiduje ozonowanie wody i uzdatnianie jej w złożach węgla aktywnego. Po zakończeniu modernizacji, woda ze stołecznych „Filtrów” będzie miała jakość nie ustępującą wodzie oligoceńskiej. W sierpniu duży kontrakt (ponad 25 mln euro) na budowę sieci kanalizacyjnej podpisano także w podwarszawskim Otwocku.
Od lutego 2007 roku notuje się systematyczny wzrost ilości i wartości zawieranych kontraktów na roboty i usługi w inwestycjach ekologicznych. Wyraźne ożywienie nastąpiło zwłaszcza w przedsięwzięciach gospodarki wodno- ściekowej (oczyszczalnie ścieków, kanalizacje, wodociągi). Narodowy Fundusz koordynuje obecnie realizację 88 projektów inwestycyjnych i dwóch z tzw. pomocy technicznej, które w latach 2000-2006 otrzymały decyzje Komisji Europejskiej o dofinansowaniu projektów z unijnego Funduszu Spójności. Suma kosztów kwalifikowanych wszystkich projektów wynosi 4,3 mld euro, w tym dotacja z Funduszu Spójności/ISPA - 2,8 mld euro, resztę (1,5 mld euro) stanowią środki krajowe.
Środki Funduszu Spójności przekazane do tej pory przez Komisję Europejską na rachunek Narodowego Banku Polskiego, jako refinansowanie robót i usług, przekroczyły na koniec sierpnia br. wartość 716 mln euro. Wzrost inwestycji w ochronie środowiska i przyspieszenie realizacji projektów inwestycyjnych, ma wpływ również na wartość wypłaconych środków dla wykonawców zakontraktowanych robót i usług.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-