Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-14
Budowa kolektora głębokowodnego w Zatoce Puckiej

Budowa kolektora głębokowodnego w Zatoce Puckiej
Do oczyszczalni w Dębogórzu trafiają wszystkie ścieki z Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa i okolicznych powiatów. Do tej pory wylewane były tuż za linią brzegową, co sprawiało, że w okolicy nie można było się kąpać. Zamknięte były kąpieliska zarówno w Mechelinkach, jak i kilku innych pobliskich miejscowościach. Przy niekorzystnych wiatrach ścieki spływały też w okolice Gdyni, gdzie na miejskich plażach trzeba było wywieszać czerwoną flagę.
Jeszcze w tym roku problem ma zniknąć, a mówiąc dokładniej - rozpuścić się w wodzie. Sprawi to nowy kolektor, czyli rura, która sięgnie aż 2,5 km poza plaże. W czwartek 3 września w wodach zatoki - w miejscu, gdzie będzie wylot dyfuzora rury - zatopiono kamień węgielny.
Dzięki temu oczyszczone już ścieki rozpuszczą się w wodzie i nawet jeśli przypłyną do brzegu, to w tak niewielkim stężeniu, że nikt tego nie odczuje i nie zauważy - przekonuje prezes realizującego wartą 69 mln euro (33 mln euro dołoży Unia Europejska) inwestycję gdyńskiego PeWiK-u Henryk Tomaszewski.
Rury, z których powstanie kolektor, były transportowane z Norwegii w 600-metrowych kawałkach. Czekają teraz na montaż, który rozpocznie się, gdy tylko ustabilizuje się pogoda. Jeszcze w tym roku inwestycja ma zostać zakończona.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pewik.gdynia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-