Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-02-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-02-02
Ciepło ze ścieków
Ciepło ze ścieków

Amerykańskie PSEG, a także Francuzi postanowili na większą skalę wykorzystać do ogrzania budynków ścieki. Pomysłodawcy takiegio projektu zauważyli, że ciepło ze ścieków nie musi się marnować.

PSEG (Public Service Enterprise Group) postanowiło zainwestować 1,3 mln dolarów w projekt w oczyszczalni ścieków w Camden County (stan New Jersey), który pozwoli na ogrzanie jej budynków energią cieplną ze ścieków. Ma to pozwolić na zredukowanie wydatków zakładu na energię o 35 proc. Jest to pierwszy tego typu projekt w USA, a kilkanaście podobnych jest planowanych. W przyszłości technologia ma być rozwijana tak by wykorzystywać ją do ogrzania takich budynków jak szpitale, hotele czy centra handlowe.

O podobnym wykorzystaniu ścieków myślą Francuzi. Projekt wykorzystania ścieków jest opracowywany w Paryżu. Średnia temperatura ścieków w rurach Paryża wynosi od 12 do 20 stopni Celsjusza. Władze samorządowe zastanawiają się w takiej sytuacji jak to wykorzystać. Na przedmieściach stolicy Francji, w Levallois-Perret ciepło ze ścieków wykorzystywane jest do ogrzania basenu. Na taki pomysł wpadła Sophie Deschiens, członkini rady miejskiej. System zamontowany w budynku basenu pozwala na ogrzanie go do temperatury ok. 30 stopni Celsjusza. Wszystko zaś dzięki energii cieplnej pozyskanej ze ścieków. Teraz samorządowcy chcą tak pozyskaną energię wykorzystać także do ogrzania niektórych szkół.

Technologia wykorzystuje płyty ze stali nierdzewnej zawierające specjalny płyn pochłaniający ciepło. Płytki zanurzone w ściekach odzyskują z nich ciepło, które dzięki pompie ciepła wprowadzane jest do systemu grzewczego danego budynku. Pomysłodawcy projektu chwalą go i zapewniają o jego efektywności. Minusami technologii są jednak jej wysokie koszty początkowe. Inwestycja ma zwracać się dopiero po dłuższym czasie. Dodatkowo może być ona wykorzystywana tylko w budynkach, które znajdują się odpowiednio blisko źródła ciepła (do 200 m). Innym problemem, na który zwróciło uwagę PSEG jest to, że nie wszystkim może się spodobać źródło pozyskiwanej energii.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
treehugger.com/ articles.philly.com/ energycentral.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także