Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-04-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-13
Coraz więcej rtęci w naszym środowisku
Coraz więcej rtęci w naszym środowisku
Coraz więcej rtęci w naszym środowisku
Rtęć obecna w światowych wodach staje się coraz większym problemem. Dla nikogo nie będzie zaskakującym fakt, że od Rewolucji Przemysłowej w XIX wieku wzrosła ilość rtęci obecnej w wodach. Ostatnio amerykańscy naukowcy postanowili zebrać informacje na temat rtęci znajdującej się w wodach.

W naukowej publikacji - „Madison Declaration on Nuclear Pollution” opracowanej przez badaczy, głównie z USA, przeczytać możemy m. in. o tym, o ile niedoszacowane są wyliczenia obecnego poziomu zanieczyszczenia rtęcią, jakie są źródła zanieczyszczeń rtęcią, jakie są zdrowotne, socjologiczne i ekonomiczne aspekty nadmiaru rtęci w środowisku. Materiały te pochodzą m. in. z konferencji na temat rtęci w naszym środowisku, która odbyła się w Madison (Wisconsin) ubiegłego lata. Poniżej parę ciekawostek z „Madison Declaration on Nuclear Pollution”:

• w ciągu ostatnich 200 lat potroiła się ilość rtęci zawartej w atmosferze,
• niekontrolowane wydobycie złota, przy którego przeróbce używa się rtęci stanowi zagrożenie dla ponad 50 mln ludzi mieszkających w okolicach złóż złota, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Pomimo ograniczeń w stosowaniu rtęci w górnictwie w bogatych krajach, ilość rtęci stosowanej ogólnie do tego celu wzrasta na całym świecie,
• niewielka jest dotychczasowa wiedza na temat wpływu rtęci na ekosystemy mórz. Również niewiele wiemy o tym ile metylortęci wchłaniają ryby, które są poławiane na całym świecie,
• w niektórych rejonach świata ilość metylortęci w organizmach ptaków i ssaków żywiących się rybami jest na poziomie zagrażającym ich życiu.

Rtęć i większość jej związków jest silnie toksyczna i stanowi częste zanieczyszczenie środowiska. Jeżeli dostanie się do środowiska wodnego, mikroorganizmy metylują ją i w ten sposób powstaje związek metaloorganiczny – dimetylortęć. Jest on rozpuszczalny w tłuszczach, a zarazem bardzo toksyczny i trwały – jest to główna postać rtęci, która dostaje i kumuluje się w żywych organizmach.

Rtęć w środowisku w postaci dimetylortęci była przyczyną kilku przypadków masowego skażenia środowiska. Zatrucie rtęcią (rtęcica) powoduje głównie polineuropatie i encefalopatię.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
web4water.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :