Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-21 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-21
Czy będzie konsolidacja branży wód butelkowych?

Czy będzie konsolidacja branży wód butelkowych?
I tak na przykład: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy Wojciech Rutkowski uważa, że można liczyć się z konsolidacją, tak jak to miało miejsce w innych branżach. Duzi producenci mają jednak większe możliwości kapitałowe, ale mniejsi producenci też pozostaną na rynku. Mają wypromowane marki, więc będzie im łatwiej - dodał.
Paweł Witaszek, wiceprezes Nałęczów Zdrój Sp. z o.o, producent Cisowianki przekonuje, że rynek branży FMCG należy do najbardziej dynamicznych pod względem zachodzących zmian i dlatego należy brać pod uwagę różne scenariusze. Trudno jest tu wyrokować, ale biorąc pod uwagę propozycje, jakie otrzymała np. Cisowianka ze strony znanych w świecie koncernów, można spodziewać się, że słabsi gracze rynkowi mogą sprzedać swoje firmy - dodał.
Joanna Krawczyk-Gluch, dyrektor marketingu WOMIR-SPA Sp. z o.o., producenta Dobrawy stwierdziła, że rynek wody mineralnej jest ciągle atrakcyjny dla nowych graczy, nie tylko krajowych. Świadczy o tym m.in. debiut wody Źródło Tymbark w ubiegłym roku i Kropli Beskidu koncernu Coca-Cola dwa lata wcześniej. Konkurencja na tym rynku i tak jest już duża, zatem można przypuszczać, że rynek będzie się konsolidował. Już teraz koncerny są właścicielami paru polskich marek jak na przykład Nestle: Nałęczowianka, Mazowszanka, Aquarel, Dar Natury, Danone: Żywiec Zdrój, Vitalinea.
Obecne są na rynku przykłady marek wód pobieranych z różnych ujęć w kraju, nie wykluczone, że kolejne firmy pójdą tym tropem, jeżeli nie unormują tego regulacje prawne - powiedziała. Podobne zdanie ma Lech Włodarczyk, dyrektor ds. ekonomicznych, członek zarządu Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich SA, producent Staropolanki. - Świadczy o tym działalność koncernu Danone, który w swoich rękach posiada marki Primavera oraz Żywiec Zdrój. Rynek polski idzie w kierunku rynku francuskiego, na którym 90 proc. udziałów skupiają 4 firmy. Konsolidacja w tym wypadku nie oznacza jednak likwidacji poszczególnych marek, ale zmianę właściciela. Termin wprowadzenia tego rodzaju zmian może nastąpić w ciągu 3 - 5 lat - powiedział Włodarczyk.
Szymon Brocki, prezes spółki Jaworowy Zdrój jest przekonany, że rynek wód butelkowych zostanie wykupiony przez wielkie koncerny. Woda będzie miała jedną nazwę mimo tego, że będzie rozlewana w wielu miejscach. Klienci nie będą mieć nawet pojęcia o tym fakcie i w związku z tym będą pić przykładowo wodę Żywiec z Żywca, białego Stoku i Pszczyny - podsumował. Wojciech Rutkowski przyznaje, że do Izby docierają takie obawy. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie na temat naturalnych wód mineralnych i wód źródlanych, gdzie takie praktyki nie będą dopuszczalne. Wody z jednego źródła będą produkowane pod jedną marką - powiedział.
Zdaniem Iwony Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska, taki scenariusz nie jest możliwy już teraz, ponieważ podawanie na etykiecie tej samej nazwy dla wody rozlewanej w różnych miejscach jest niezgodne z przepisami prawa unijnego. Mówi o tym tzw. dyrektywa wodna. Specyfika tej kategorii wynikająca chociażby z ograniczeń prawnych oraz naturalnych np. mleko o tej samej nazwie można produkować wszędzie, marka wody jest związana ze źródłem powoduje, iż ten rynek nie konsoliduje się tak, jak inne rynki produktów FMCG - oceniła.
Natomiast Lech Włodarczyk uważa, że taki scenariusz jest pewny. - Dla przykładu Żywiec Zdrój swoją wodę rozlewa zarówno w Cięcinie k. Żywca jak i w Mirosławcu na Pomorzu - powiedział.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wodadlazdrowia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dobre wody – sensacyjne komentarze. Test polskich wód butelkowanych
Pod koniec ubiegłego roku opublikowany został w Internecie „Test wód mineralnych i źródlanych” wykonany przez Fundację Pro-Test na zlecenie Urzędu...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-