
6 września odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie działań mających ograniczyć uciążliwość zapachową w rejonie Płaszowa w Krakowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krakowskich wodociągów, mieszkańcy, a także przedstawiciele zespołu badawczego Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa, Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej.
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego zaprezentowali wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa w rejonie Płaszowa, które dotyczyły częstotliwości, intensywności i miejsc występowania odorów. Pokazały one, że za uciążliwe zapachy w Płaszowie odpowiedzialna jest nie tylko pobliska oczyszczalnia ścieków, ale garbarnia, kompostownia i inne miejscowe zakłady przetwarzające odpady.
W październiku 2018 r. rozpoczną się prace związane z hermetyzacją kolektora doprowadzającego ścieki oraz pompowni głównej, które potrwają do grudnia. Obejmą montaż przykrycia i urządzeń do odbioru i oczyszczania powietrza złowonnego. Na dalsze działania zmierzające do ograniczenia uciążliwości zapachowej, Wodociągi Miasta Krakowa przeznaczyły w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym prawie 5 milionów złotych.
Wyniki badań niestety pozwalają przewidywać, że inwestycje krakowskich wodociągów nie zlikwidują całkiem problemu. Potrzebne będą odpowiednie działania pozostałych emitentów odorów na terenie Płaszowa, a to będzie wymagało zaangażowania i współpracy wszystkich zainteresowanych tą sprawą.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wodociagi.krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl