Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-11-04 | Ostatnia aktualizacja: 2008-11-04
Czysta woda w Kotlinie Jeleniogórskiej

Czysta woda w Kotlinie Jeleniogórskiej
Prace przy przedsięwzięciu realizowanym w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Jeleniej Górze” zakończą się za miesiąc. Swoim zasięgiem inwestycja objęła teren aglomeracji miasta Jelenia Góra. Obecnie trwają odbiory końcowe prac w jednej z dzielnic miasta. Z kolei w listopadzie po próbnej eksploatacji ruszą dwa najważniejsze obiekty inwestycji. Pierwszy z nich to nowy Zakład Uzdatniania Wody Sosnówka, który może uzdatniać dziennie 25 tysięcy metrów sześciennych wody. Drugi to zmodernizowana oczyszczalnia ścieków wraz z kompostownią osadów o przepustowości 21 tysięcy metrów sześciennych. Wartość wszystkich inwestycji wynosi prawie 39 milionów euro, z czego 26,5 milionów euro stanowi dotacja z Funduszu Spójności.
Na tym przedsięwzięciu skorzystają przede wszystkim jeleniogórzanie. Region atrakcyjny gospodarczo oznacza nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – mówi Jolanta Piasecka – Nowak, pełnomocnik miasta Jeleniej Góry ds. realizacji projektu Funduszu Spójności.
Pracami przy projekcie według unijnych standardów zarządza PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno – inżynierska we współpracy z Wrocławską Agencją Rozwoju Regionalnego i zielonogórską spółką Ekosystem. Konsorcjum przez cztery lata zarządzało projektem i nadzorowało roboty przy modernizacji oczyszczalni ścieków, budowie nowego zakładu uzdatniania wody i budowie 8-kilometrowej sieci wodociągowej, a także budowie i modernizacji około 28 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych do uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i kompostowania osadów pozwoliło na osiągnięcie zakładanych celów ekologicznych. Woda podawana do sieci wodociągowej Jeleniej Góry spełnia wymogi wynikające z norm polskich i Unii Europejskiej. – Projekt w Jeleniej Górze to dobry przykład na to, jak gminy wykorzystują fundusze unijne. Obecnie można zaobserwować dużą liczbę takich inwestycji, ponieważ wiele miast w Polsce stara się o poprawę warunków życia mieszkańców, a także zmniejszenie zanieczyszczenia wody w rzekach. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce komunalnej wpłynie także na polepszenie warunków do inwestowania, a co za tym idzie stworzy szansę na pobudzenie gospodarcze regionów - podkreśla Adam Rak z PM Group.
To kolejny projekt unijny, w którym uczestniczy PM Group. Aktualnie firma realizuje trzynaście kontraktów publicznych o łącznej wartości około 580 milionów euro. W konsorcjum z firmą Ekocentrum zarządza m.in. sześcioma kontraktami w ramach projektu Oczyszczanie Ścieków i Dostawa Wody dla Miasta Poznania. Obie firmy pracowały przy rozbudowie oczyszczalni ścieków w Brzegu. Konsorcjum uczestniczy także w jednym z największych projektów unijnych w Polsce z budżetem o wartości 180 milionów euro, który ma poprawić warunki gospodarki wodno – ściekowej na terenie 22 gmin w dorzeczu rzeki Parsęta. Jako inżynier kontraktu PM Group uczestniczy również w realizacji dwóch projektów związanych z budową i renowacją sieci kanalizacyjnej w Krakowie. Wartość kontraktów na roboty budowlane wynosi ponad 56 milionów euro.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- inwestycje.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-