Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-07-15
Danuta Huebner o wodnych problemach Europy
W ciągu ostatnich lat zanotowano w Europie ponad 100 poważnych powodzi, a 20 proc. ludności kontynentu ma ograniczony dostęp do wody. W przyszłości sytuacja ta jeszcze się pogorszy - powiedziała w Saragossie unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

W tym hiszpańskim mieście trwa VIII Konferencja Środowiskowa Regionów Europy, tzw. ENCORE, zorganizowana w ramach Światowej Wystawy Expo 2008, której hasłem przewodnim jest Woda i Zrównoważony Rozwój.

W konferencji bierze udział ponad 50 regionalnych ministrów ds. ochrony środowiska, którzy rozmawiają na temat dostępu do wody, jako uniwersalnego prawa człowieka, ochrony ekosystemów wodnych, edukacji w zakresie ochrony środowiska oraz innowacji technologicznych w tym zakresie.
Do ENCORE należą także regiony Polski: Warmia i Mazury oraz Dolny Śląsk.

Danuta Huebner, która otworzyła konferencję, zwróciła uwagę na coraz większe ograniczenia w dostępie do zasobów wodnych, zwłaszcza na południu Europy. "Ocieplenie na Ziemi ma wymiar światowy, a w Europie przekłada się na powodzie na północy kontynentu i zmniejszenie zasobów wodnych na południu" - powiedziała.

Unijna komisarz opowiedziała się za prowadzeniem odpowiedniej polityki regionalnej, a jako przykład kooperacji międzypaństwowej w tym obszarze, podała gospodarowanie przez 13 krajów, pod kierownictwem UE, zasobami wodnymi Dunaju.

"Ponieważ 60 proc. zasobów wodnych Europy jest transgraniczna i tylko odpowiednia współpraca regionalna może przynieść postępy w walce ze skutkami zmian klimatycznych" - podkreśliła Huebner.
Przypomniała, że UE już od początku lat 90. ub. wieku realizuje politykę racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. "Do 2013 roku UE przeznaczy 100 mld euro na ochronę środowiska, z czego 20 proc. na gospodarowanie zasobami wodnymi" - poinformowała.

ENCORE jest polityczną platformą ministrów środowiska i innych regionalnych liderów Europy odpowiedzialnych za zagadnienia związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem; jej celem jest przyczynienie się do skutecznego wdrażania unijnej polityki w tym zakresie. Udział państw w ENCORE jest dobrowolny i nie pociąga za sobą zobowiązań prawnych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naukawpolsce.pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także