Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-09 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-09
Europejska platforma internetowa technologii MBR

Europejska platforma internetowa technologii MBR
Platforma, finansowana ze środków Komisji Europejskiej, umożliwia bezpłatny dostęp on-line do:
• bazy firm i instytucji zaangażowanych w rozwój technologii MBR,
• bazy artykułów, książek i materiałów konferencyjnych,
• bazy unijnych projektów, związanych z rozwojem technologii MBR,
• kalendarza konferencji międzynarodowych, sympozjów oraz seminariów,
• forum dyskusyjnego w temacie MBR.
Na klaster europejskich projektów rozwoju technologii MBR składają się projekty: AMADEUS (z ang. - „Przyspieszenie rozwoju membran stosowanych przy oczyszczaniu ścieków komunalnych”), EUROMBRA ("Perspektywy zastosowania technologii Bioreaktorów Membranowych w zaawansowanych strategiach oczyszczania ścieków komunalnych w 21 wieku”), MBR-TRAIN ("Optymalizacja procesowa i kontrola foulingu w Bioreaktorach Membranowych stosowanych przy oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody.) oraz PURATREAT ("Nowe podejście energetyczne do działania Bioreaktorów Membranowych w zdecentralizowanym oczyszczaniu ścieków").
We wszystkie te projekty zaangażowanych jest 50 europejskich i światowych firm i instytucji. Całkowity budżet projektów wynosi 15 mln euro, z czego 9 mln pochodzi z funduszy Komisji Europejskiej. AMADEUS, EUROMBRA, MBR-TRAIN i PURATREAT są łącznie największym na świecie projektem rozwoju technologii MBR od momentu jej powstania na początku lat 90-tych.
Jak działają bioreaktory membranowe.
Zasada działania bioreaktorów membranowych opiera się na dwóch procesach jednostkowych: biologicznym, np. metodzie osadu czynnego oraz procesem membranowym, np. ultrafiltracją. W części biologicznej układu zachodzi biodegradacja substratu tak samo jak w klasycznych oczyszczalniach ścieków. Bioreaktor pełni rolę komory napowietrzania, z której oczyszczone ścieki kierowane są na membrany.
Proces obróbki ścieków przy użyciu zanurzonych membranowych bioreaktorów bazuje na elementach membrany z wydrążonych, rurowych włókien. Moduły te z powodzeniem używane są do oczyszczania ścieków komunalnych, pochodzących z browarnictwa, przemysłu tekstylnego, spożywczego i chemicznego. Zastosowanie modułów membranowych pozwala na oszczędność wody oraz energii.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MBR-Network

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-