Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-17 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-17
Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Skawina

Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Skawina
W marcu 2006 roku Gmina Skawina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstępny wniosek związany z rozbudową sieci wodociągowej i budową kanalizacji sanitarnej, który po akceptacji został skierowany do realizacji w ramach Funduszu Spójności. Prawie cztery lata trwał proces wyboru wniosków do realizacji, które zostaną dofinansowane ze środków unijnych. W międzyczasie zmienił się rząd, zmieniły się reguły Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w działaniu 1.1 „Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM (RLM – równoważna liczba mieszkańców.
Skawiński poseł, Jacek Krupa, przypomniał, że w drugiej połowie lat 90., gdy był on burmistrzem, koszt skanalizowania gminy był dwukrotnie wyższy niż budżet gminy, wówczas będący na poziomie ok. 45 mln zł. – Nie było wówczas środków europejskich.
Celem przedsięwzięcia pn. Gospodarka wodno – ściekowa na terenie gminy Skawina jest wyposażenie aglomeracji Skawina w infrastrukturę techniczną umożliwiająca:
• odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych,
• spełnienie przez aglomerację Skawina wymogów Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych,
• zapewnienie mieszkańcom Skawiny odpowiedniej ilości i jakości wody do picia zgodnej ze standardami europejskimi,
• wzrost poziomu zwodociągowania i skanalizowania zarówno miasta jak i terenów wiejskich poprzez budowę 64 km sieci wodociągowej i 168 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz stworzenie możliwości podłączenia do sieci wodociągowej 2742 osobom, a do sieci kanalizacji sanitarnej 9258 osobom,
• ograniczenie przedostawania się ścieków do gleby i wód gruntowych i powierzchniowych,
• podwyższenie standardu życia mieszkańców naszej gminy,
• zmniejszenie ryzyka zachorowalności na choroby związane z zanieczyszczonym środowiskiem,
• rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w zakresie pozwalającym docelowo przyjęcie ścieków sanitarnych z terenu całej gminy Skawina, oraz z części gminy Mogilany leżącej w naszej aglomeracji,
• stworzenie rozbudowanej sieci kanalizacji sanitarnej pozwalającej na podłączenie w przyszłości pozostałych do skanalizowania sołectw dla których Gmina wykonuje obecnie dokumentację techniczną .
Zadania inwestycyjne, które będą realizowane do 2014 roku na terenie gminy Skawina i uzyskają finansowe wsparcie UE, to:
1. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej ul. Bukowska , ul. Batalionów Chłopskich, ul. Dębca w Skawinie.
2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Wola Radziszowska – Radziszów,
3. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Polanka Hallera – Rzozów,
4. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Jurczyce – Radziszów,
5. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Kopanka – Skawina,
6. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Zelczyna Skawina,
7. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Korabnickiej,
8. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Radziszów zadanie IIIb ,
9. Wodociąg i kanalizacja sanitarna dla Radziszowa zadanie IIId i IIIe wraz ze zbiornikiem wody pitnej,
10. Wodociąg dla Woli Radziszowskiej,
11. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skawinie.
Wszystkie powyższe zadania realizowane będą przez beneficjenta środków unijnych – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Skawinie sp. z o.o..
Łącznie planowane wydatki na ten cel to kwota 161.665.698,00 złotych, w tym 89 milionów złotych to dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, około 26 milionów złotych to dopłata NFOŚ do kredytu i zwrot podatku od towarów i usług, 13,7 miliona to pomoc pochodząca z budżetu Gminy oraz 33 miliony złotych to kredyt zaciągnięty przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Skawina. Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia przewidywana jest do marca 2014 roku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- skawina24.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-