Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-08-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-08-11
Gospodarka wodno-ściekowa w Dąbrowie Górniczej
ul. Kilińskiego - Trzydziesty
ul. Kilińskiego - Trzydziesty

Dąbrowa Górnicza to miasto wyróżniające się na tle innych samorządów w zakresie polityki inwestycyjnej i finansowej, partnerskiej współpracy oraz aktywności lokalnej. Wiemy dokąd zmierzamy, co chcemy osiągnąć oraz kiedy i jak chcemy to zrealizować. Dąbrowa Górnicza od lat skutecznie pozyskuje środki z unijnych funduszy.

Miasto określane sercem Zagłębia, dzięki przyznanym dotacjom realizuje wiele projektów. Gmina inwestuje w infrastrukturę drogową, rekreacyjną, wodociągowo-kanalizacyjną i komunalną. Do tej pory powstały obiekty i zrealizowano przedsięwzięcia, które będą służyć mieszkańcom przez następne lata – mówi prezydent miasta, Zbigniew Podraza.

Unijne wsparcie

Do takich inwestycji z pewnością zaliczyć możemy projekt dot. uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Planowany całkowity koszt realizacji I etapu inwestycji wynosi 490 mln zł. Kupcy z całego świata cenią polskie araby z Janowa Podlaskiego. Za najpiękniejszego konia skłonni są zapłacić nawet 300 tyś euro, a co dopiero łączna wartość za 200 polskich arabów. Bo właśnie ponad 241 mln zł. Dąbrowa Górnicza otrzymała z Unii Europejskiej na realizację I etapu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środki własne Gminy pokryją pozostałe koszty – informuje, Zbigniew Podraza. Cieszy fakt, że umieliśmy skorzystać z funduszu unijnego. Dzięki determinacji i owocnej współpracy z przedstawicielami NFOŚiGW dziś możemy mówić o pozytywnym zakończeniu robót budowlanych – dodaje prezydent Dąbrowy Górniczej.

To już za nami

Ciężki sprzęt na dąbrowskich ulicach, rozkopane drogi, głębokie wykopy, objazdy, uciążliwości komunikacyjne dla mieszkańców..., to już przeszłość. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że codzienny widok połatanych ulic, dziur w chodnikach, ubytków drogowych to historia. Nowa nawierzchnia została odtworzona w ponad 160 dąbrowskich ulicach. Łącznie w ramach zrealizowanego projektu, odbudowaliśmy ponad 680 tyś m² nawierzchni. Dziś możemy spacerować i jeździć kilometrami nowoczesnej infrastruktury. Mieszkańcy zdecydowanie chętniej wybierają transport rowerowy oraz strefy piesze. Poprawia się także jakość publicznej komunikacji. Realizacja inwestycji umożliwiła stworzenie zielonej przestrzeni miejskiej. Na co dzień widać dbałość dąbrowian o wygląd własnej posesji. Pozytywne zmiany wpływają na charakter dąbrowskich ulic, dzielnic. Stale zachęcamy pozostałych mieszkańców, by w miarę możliwości zwrócili uwagę na estetykę swojej nieruchomości.

Skuteczność działań info-promo przekłada się na efekt ekologiczny

W dniu 20 sierpnia 2010 r. podpisując umowę na dofinasowanie unijnej inwestycji, zobowiązałem się, że Gmina Dąbrowa Górnicza w 2015 r. wykaże zakładany efekt ekologiczny – informuje pełnomocnik ds. realizacji projektu, Henryk Zaguła. Jednostka Realizująca Projekt w dąbrowskim Urzędzie Miejskim powstała w 2007 r. i już od tego momentu były prowadzone działania informacyjno-promocyjne. Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu podjął decyzję o przygotowaniu rzetelnej, długofalowej koncepcji prowadzenia kampanii informacyjnej dot. uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Strategia objęła wszystkie etapy procesu inwestycyjnego, a treść przekazu w działaniach informacyjno-promocyjnych została dostosowana do trzech podstawowych grup docelowych, które objęły m.in.: wszystkich mieszkańców Gminy, osoby objęte zakresem inwestycji oraz osoby, które nie identyfikowały się z inwestycją, uznając, że ona ich nie dotyczy.

Właściwie dobrane narzędzia pracy

Jako beneficjent realizujący unijne wytyczne, starałem się w szczególności zapewnić, aby przekaz (w tym narzędzia i język komunikacji) został dopasowany do odpowiedniej grupy odbiorców, charakteru i zasięgu oddziaływania projektu – podkreśla, Henryk Zaguła.

Z punktu widzenia wieloletniej pracy samorządowca wiem, że niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa nie można radykalnie zmienić. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że przez całe dziesięciolecia ludzie odprowadzali ścieki do rowów, wywozili je na pola, budowali szamba, których szczelność pozostawia wiele do życzenia, a teraz muszą zmienić swój światopogląd i przyzwyczaić się do faktu konieczności płacenia rachunków za ścieki. Stąd przemyślane działania rozłożone w latach mają pomóc Dąbrowie Górniczej, uzyskać ostateczny cel, jakim jest podłączenie do nowej sieci 16 190 mieszkańców. Wszystkie założenia tego planu, były na każdym etapie przedsięwzięcia konsekwentnie i skutecznie realizowane. Działania informacyjno-promocyjne zostały wpisane
i przygotowane wg podziału procesu inwestycyjnego.

I Faza Projektu (planowanie, przygotowanie) – obejmująca lata 2007 – 2009 zakładała przede wszystkim prace projektowe nowej kanalizacji

Bezpośredni kontakt projektanta z właścicielem nieruchomości przy udziale przedstawiciela Jednostki Realizującej Projekt pozwolił na uzgodnienie dogodnej dla mieszkańca lokalizacji projektowanych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych do poszczególnych nieruchomości. Z myślą o dąbrowianach wszystkie spotkania odbywały się w szkołach, leżących na obszarze objętym projektowaną kanalizacją i już na tym etapie mieszkańcy informowani byli o konieczności włączenia się do nowej kanalizacji miejskiej – po jej wybudowaniu. Nadrzędnym celem tych spotkań oprócz uzgodnienia lokalizacji projektowanych przyłączy do poszczególnych nieruchomości, było przedstawienie głównych celów projektu, a także wskazanie korzyści płynących z planowanego przedsięwzięcia: ochrona środowiska, podniesienie standardów dróg itp. Mieszkańcy uzyskiwali dodatkowe informacje o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych oraz o utrudnieniach, wynikających z ich prowadzenia. Konsultacje społeczne dały też możliwość bezpośredniego wskazania mieszkańcom odcinków przyłączy, jakie będą musieli wykonać we własnym zakresie – podkreśla kierownik JRP, Krzysztof Przewieźlik.

II Faza Projektu – obejmująca lata 2010 – 2015 to przede wszystkim roboty budowlane

Po pierwsze mieszkaniec

Na tym etapie inwestycji najwięcej uwagi poświęciliśmy mieszkańcom objętym bezpośrednio zakresem przedsięwzięcia, spotykając się z nimi w terenie. Oprócz harmonogramu prac, sposobu prowadzenia robót, wiele uwagi poświęciliśmy na komunikaty dotyczące wielu niedogodności komunikacyjnych. Z uwagi na fakt, że inwestycja realizowana była w tej fazie na wielu kontraktach jednocześnie, transport po mieście był bardzo ograniczony i wymagał zarówno od pieszych jak i kierowców wiele cierpliwości. Stąd nieustannie przypominaliśmy, że inwestycję realizujemy dla mieszkańców, którzy będą musieli podłączyć się na własny koszt. Na tym etapie zachęcaliśmy właścicieli posesji do podjęcia indywidualnych rozmów z wykonawcami, prowadzącymi roboty w ciągu głównym (lub innymi) – dowolnie wybranymi przez mieszkańców – na temat budowy przyłączy na prywatnych nieruchomościach i apelowaliśmy o ich pełne zaangażowanie.

Bezpośrednie spotkania

Podczas kilkudziesięciu spotkań mieszkańcy najczęściej pytali o podział kosztów wykonania podłączeń wodno-kanalizacyjnych – interesował ich też termin realizacji podłączeń. Szczególnie w kwietniu, maju oraz zaplanowanych na czerwiec spotkaniach br. rozpoczęło się podpisywanie umów z Dąbrowskimi Wodociągami na dostawę wody i odbiór ścieków. Dla mieszkańców został przygotowany i rozdystrybuowany folder informacyjny jak krok po kroku należy przygotować się do podłączenia – wyjaśnia kierownik JRP.

III Faza Projektu, obejmująca lata 2014 – 2015 to fizyczne podłączenia do nowej kanalizacji, rozliczenie inwestycji

Dotacje – realna pomoc

W oparciu o zbudowaną koncepcję kampanii, na tym etapie inwestycji wzmożona została bezpośrednia dystrybucja pakietu drukowanego do wszystkich mieszkańców objętych programem. Zachęcaliśmy i nadal zachęcamy do jak najszybszego podłączenia się do nowej kanalizacji, co wiąże się z możliwością otrzymania dotacji na wybudowanie przyłącza do kanalizacji sanitarnej. Taką decyzję podjęła Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej we wrześniu ubiegłego roku. Dotacja umożliwia częściowy zwrot kosztów związanych z przyłączeniem gospodarstwa domowego do sieci kanalizacji sanitarnej. Wychodzę z założenia, że mieszkańców trzeba przekonać, a nie zmuszać do podłączenia swoich nieruchomości do kanalizacji, a jak wiemy, nie jest to proste – dodaje, Henryk Zaguła.

Komfort na co dzień

Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza to wieloletni projekt, który umożliwi podniesienie poziomu życia mieszkańców i zapewni na terenie całego miasta niezawodność dostawy wody, sprawny odbiór ścieków i ochronę cennych terenów zielonych w Dąbrowie Górniczej. Gospodarka wodno-ściekowa to przede wszystkim inwestycja w przyszłość, to nie tylko czyste środowisko, ale i zwiększenie komfortu i jakości życia mieszkańców. Dzięki realizacji inwestycji współfinansowanej z Funduszu Spójności pozbędziemy się uciążliwych szamb i zmniejszymy ponoszone wydatki na media – zapewnia Krzysztof Przewieźlik. Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu www.kanalizacja.idabrowa.pl.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Stark

    2015-08-20 12:32

    Szkoda , że dzięki tej inwestycji upadła największa dolnośląska firma z branży wodociągowo kanalizacyjnej - Sobet z Brzegu. Akurat chwalicie się ulica Majewskiego która robili.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także