
Budowa instalacji do biokonwersji osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków oraz opracowanie i wdrożenie zintegrowanego inteligentnego systemu monitorowania i zarządzania siecią wodociągów - oto efekt współpracy PWiK w Rybniku z Politechniką Śląską w Gliwicach. Projekty, których efekty można już oglądać, zostały dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Projekty realizowane były od 2009 roku. Ich łączny koszt to prawie 4 mln zł (w tym 1,6 mln zł dotacji unijnej). Budowa instalacji do biokonwersji osadu czynnego to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. „Do tej pory nadmiar osadów kierowaliśmy na miejsce tymczasowego składowania, skąd odbierany był przez zewnętrzną firmę" - przyznaje Anna Tomaś-Trybuś, bakteriolog w laboratorium oczyszczalni w Rybniku-Orzepowicach. Dzięki zastosowanej technologii osad przekształcany jest w biomasę, która następnie może być spalana jako paliwo energetyczne. PWiK w Rybniku liczy, że spalanie biomasy otrzymanej z osadu ściekowego w całości pokryje zapotrzebowanie spółki na energię. Przedsiębiorstwo nie wyklucza także sprzedawania produktu do elektrowni. Najpierw jednak musi on zostać zakwalifikowany jako odnawialne źródło energii.
Inżynierowie z Politechniki w Gliwicach pomogli również w opracowaniu zintegrowanego sposobu monitorowania i zarządzania siecią. Kanalizacja w systemie podzielona jest na 14 stref. W każdej z nich znajdują się komory pomiarowe wyposażone w reduktory ciśnienia, wodomierze, przepływomierze magnetyczne, konduktometry, reduktory ciśnień oraz rejestratory z wbudowanym modemem GPRS, które przekazują dane do systemu nadrzędnego. „Dzięki takiej konfiguracji stan techniczny wszystkich parametrów kluczowych dla strefy monitorowany jest w sposób ciągły. Pozwala to na prawie natychmiastowe zauważenie wycieków i podjęcie prac naprawczych" - wyjaśnia Mariusz Schwan, pełnomocnik zarządu ds. technicznych PWiK w Rybniku. System zaopatrzony jest również w system regulacji ciśnienia wody, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie jej strat i podwyższenie jakości świadczonych przez spółkę usług.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pwik-rybnik.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl