
Wraz z ekspansją energii jądrowej narasta problem radzenia sobie z dużymi ilościami wody używanej do chłodzenia elektrowni, które są zanieczyszczone izotopami radioaktywnymi. Opracowana przez zespół w MIT metoda zapewni sposób na znaczne zmniejszenie jej objętości.
Już cztery lata temu Martin Bazant, profesor inżynierii chemicznej, wraz ze swoimi współpracownikami opracował ogólny sposób usuwania soli z wody. Teraz skoncentowali się oni na bardziej szczegółowym zastosowaniu.
Metoda ta wykorzystuje proces zwany elektrodializą uderzeniową. Polega on na tym, że fala uderzeniowa wypycha jony na jedną stronę rurki wypełnionej naładowanym porowatym materiałem. W efekcie skoncentrowany strumień zanieczyszczeń można oddzielić od reszty wody.
Naukowcy odkryli, że izotopy kobaltu i cezu można selektywnie usunąć, nawet gdy woda zwiera kwas borowy i lit. Po takim procesie wodę można ponownie wykorzystać w reaktorze.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- news.mit.edu; esciencenews.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oczyszczalnie z reaktorem biologicznym
Zaletą technologii oczyszczania z reaktorem biologicznym jest możliwość przeznaczenia pod oczyszczalnię jedynie małej powierzchni działki –...
-
Wygrodzenia przemysłowe – klucz do bezpiecznej i efektywnej przestrzeni...
W dobie dynamicznego rozwoju przemysłu oraz rosnącej automatyzacji procesów produkcyjnych coraz większą rolę odgrywają wygrodzenia przemysłowe....
-
-
-
-