Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-10-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-10-31
Karanie trucicieli wysokimi opłatami odniosło skutek w Europie
Karanie trucicieli wysokimi opłatami odniosło skutek w Europie
Karanie trucicieli wysokimi opłatami odniosło skutek w Europie
Polityka karania wysokimi opłatami za wprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska odniosła w Europie sukces, jako najbardziej efektywna pod względem kosztów. Taki jest wniosek z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), w którym przeanalizowano politykę ściekową Danii, Estonii, Francji, Holandii, Polski oraz Hiszpanii.

Niektóre państwa Unii Europejskiej nie spełniły wymagań Unijnej Dyrektywy Oczyszczania Ścieków Komunalnych (UWWTD), która została wdrożona w 1991 roku, aby znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie rzek do roku 2000. Wg EEA Dania jest najbliższa założeniom unijnej dyrektywy. Wprowadzono w tym kraju model oparty na wysokich opłatach za wprowadzane zanieczyszczeń (przede wszystkim za bezpośrednie wprowadzanie ścieków do rzek). W przeciwieństwie do Danii, Francja oraz Hiszpania, które nie wprowadziły tak wysokich kar za zanieczyszczanie środowiska nie osiągną założeń dyrektywy w 2005 roku.

Nowi członkowie Unii Europejskiej mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 75 do 85 % kosztów inwestycji w ramach Funduszu Spójności oraz Funduszy Strukturalnych. EEA szacuje, że aby spełnić unijne wymagania w zakresie ochrony wód, nowe kraje członkowskie będą musiały otrzymać pomoc w wysokości 40-50 euro na mieszkańca.

Polskiego czytelnika powinna zainteresować część dotycząca naszego kraju - niestety niektóre wnioski z raportu nie przedstawiają nas w zbyt dobrym świetle. Pomimo ambitnej polityki ograniczania zanieczyszczeń, budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji, jaka miała miejsce w połowie lat 90 nadal 55 % gospodarstw nie jest podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Polska od 1991 roku do 2000 zmniejszyła zanieczyszczenie wód powierzchniowych o 24 %, inwestycje na kontrolę zanieczyszczeń ze strony przemysłu wyniosły 0,5 % PKB rocznie. Na spełnienie wymagań dyrektywy UWWTD nasz kraj ma czas do 2010 roku. Pełna treść raportu (w języku angielskim) znajduje się na stronie EEA

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IRC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także