Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-07-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-07-14
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych przyjęty przez Rząd
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych przyjęty przez Rząd
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych przyjęty przez Rząd
7 czerwca bieżącego roku Rząd RP zatwierdził zaktualizowany Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), sporządzony w celu wypełnienia zobowiązań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej przyjętych w Traktacie Akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej.

W horyzoncie czasowym do 2015 r. zobligowani zostaliśmy do wybudowania, rozbudowania bądź zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej w aglomeracjach. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych stanowi wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie wyposażenia aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków komunalnych w latach 2005, 2006-2010, 2011-2013 i 2014-2015.

Aktualizacja KPOŚK zatwierdzonego przez Rząd RP w wersji pierwotnej, 16 grudnia 2003 roku, polegała na wprowadzeniu zmian i uzupełnień do zapisów Programu. Korekty te, zostały zaproponowane przez gminy i urzędy wojewódzkie na podstawie zwiększonej rozpoznawalności problemów gospodarki ściekowej terenów objętych ich jurysdykcją. Aktualizacji dokonano w oparciu o materiały uzyskane z konsultacji przeprowadzonych w urzędach wojewódzkich pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, gmin, Urzędów Wojewódzkich, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędów Marszałkowskich oraz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. W trakcie tych spotkań ustalano obszar aglomeracji oraz terminy i zakres niezbędnych inwestycji dotyczących wyposażenia aglomeracji w kanalizację i oczyszczalnie ścieków komunalnych.

Aktualny KPOŚK wykazuje istotne zmiany w stosunku do poprzedniego Programu. Wzrosła liczba aglomeracji o 199 nowych, w których występuje potrzeba wyposażenia w komunalne oczyszczalnie ścieków i zbiorcze systemy kanalizacyjne. Inwestycje zapisane w KPOŚK będą realizowane w 1577 aglomeracjach. Będzie to wymagało budowy około 37 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnej, koszt tego zadania to około 32 miliardy złotych. Natomiast budowa, rozbudowa bądź modernizacja około 1110 oczyszczalni ścieków, to koszt około 10,6 miliardów złotych.

Wzrost liczby aglomeracji, a co za tym idzie, wzrost długości sieci kanalizacyjnej niezbędnej do ich obsłużenia oraz wzrost liczby modernizowanych, rozbudowywanych i nowobudowanych oczyszczalni ścieków, wiąże się ze wzmożonymi nakładami finansowymi potrzebnymi na realizację przedsięwzięć umieszczonych w zweryfikowanym KPOŚK. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami nakłady niezbędne do realizacji Programu mają wzrosnąć z 35 do 42 miliardów złotych. Na wzrost kosztów po aktualizacji KPOŚK wpłynęły nowo wpisane do programu małe aglomeracje (wielkość 2 000 do 15 000 równoważnej liczby mieszkańców), w których zgodnie z wymogami unijnymi, należy rozwinąć gospodarkę wodno-ściekową.

Według ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późniejszymi zmianami) Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych podlega okresowej aktualizacji, nie rzadziej niż raz na dwa lata. Kolejna aktualizacja KPOŚK pozwoli na ponowne zweryfikowanie zapisów Programu.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.bgw.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także