Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-06-27
Kraków – Oczyszczalnia Ścieków Płaszów rozpoczęła produkcję biogazu
Kraków – Oczyszczalnia Ścieków Płaszów rozpoczęła produkcję biogazu
Kraków – Oczyszczalnia Ścieków Płaszów rozpoczęła produkcję biogazu
Zakończył się kolejny etap przebudowy krakowskiej oczyszczalni ścieków w Płaszowie, właśnie ruszyła produkcja biogazu, który będzie zasilał nie tylko urządzenia na terenie oczyszczalni, ale posłuży również miastu jako źródło energii.

„Rozbudowa i Modernizacja Oczyszczalni Ścieków Płaszów II jest największą i najważniejszą inwestycją ostatnich lat z zakresu gospodarki wodno - ściekowej w Krakowie. Przystępując do jej realizacji mieliśmy na celu tak poprawę stanu środowiska naturalnego, dostosowanie się do standardów obowiązujących w UE, jak i zlikwidowanie poważnego - hamującego rozwój miasta problemu - jakim jest obecnie zbyt mała wydolność oczyszczalni” powiedział Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Całkowity koszt wynosi 47 milionów euro, z czego Unia Europejska finansuje 70 procent. Od połowy przyszłego roku do Wisły mają trafiać ścieki oczyszczone zgodnie z surowymi normami unijnymi.

Segment produkcji biogazu, oddany w ramach nowej Oczyszczalni Ścieków Płaszów obejmuje gromadzenie gazu powstającego w procesach technologicznych jego uzdatnienie i dalsze zagospodarowanie. Wyprzedzające - w stosunku do pozostałych elementów inwestycji, uruchomienie tego segmentu stanowi istotne wsparcie działającej oczyszczalni. Będzie to bowiem wspomagające źródło energii cieplnej niezbędnej w procesach technologicznych oczyszczania ścieków, a w okresie zimowym wykorzystywanej również do celów grzewczych. Podstawowymi elementami segmentu produkcji biogazu są: komory fermentacyjne, zbiorniki gazu służące do gromadzenia produkowanego w procesie fermentacji biogazu, budynek odsiarczania biogazu, pochodnia gazowa służąca do spalania nadmiaru biogazu oraz system odwadniania gazu. Ilość produkowanego paliwa będzie sięgać 16 tysięcy metrów sześciennych na dobę, władze miasta planują jego sprzedaż.

Kluczowym założeniem programu rozbudowy płaszowskiej oczyszczalni jest zwiększenie przepustowości z 132 tysięcy, do 656 tysięcy m3/dobę. Przedsięwzięcie obejmuje również budowę biologicznej oczyszczalni ścieków o przepustowości 328 tysięcy m3/dobę oraz budowę nowego segmentu gospodarki osadowej, obejmującego ich zagęszczanie, fermentację metanową, końcowe odwadnianie, suszenie oraz produkcję ciepła i energii elektrycznej z biogazu. Założony zakres robót zapewni rozwiązanie problemu oczyszczania wszystkich ścieków z systemów kanalizacyjnych Krakowa, obecnie i w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat.

Kolejny element oczyszczalni - mechaniczny segment oczyszczania ścieków uruchomiony ma być pod koniec 2005 roku, natomiast część biologiczna - do końca lipca 2006 roku.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
http://www.krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także