Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-11 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-11
Łódzcy naukowcy pomogą zarządzać zasobami wody w Etiopii

Łódzcy naukowcy pomogą zarządzać zasobami wody w Etiopii
Projekt jest realizowany wspólnie przez: Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii UNESCO (ERCE), Uniwersytet Łódzki i Ministerstwo Zasobów Wody w Etiopii. Jego koordynatorem jest prof. Maciej Zalewski, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Polskiej Akademii Nauk (MI PAN) i ERCE. Jak informuje Joanna Włodarczyk z MI PAN, woda jest kluczowym czynnikiem decydującym o etiopskiej gospodarce opartej w 90 proc. na rolnictwie. Wpływa, na jakość życia, zdrowia i dostępu do pożywienia dla ponad 85 milionów obywateli tego afrykańskiego kraju. Wiele etiopskich rzek, jezior i zbiorników zaporowych jest zanieczyszczanych przez spływającą do nich ziemię. Spłukiwanie ziemi wraz z opadami deszczu jest efektem erozji gleby, która powstała w wyniku intensywnego wycinania lasów i wypasania bydła. Pozbawiona roślinności ziemia wysycha, nawet kilkukrotnie obniżając plony, które mogłyby być uzyskane w sprzyjającym klimacie Etiopii. Zamulone zbiorniki, nie tylko tracą swoją zdolność retencyjną, ale także możliwość generowania energii elektrycznej. Zanieczyszczenia wywołują też toksyczne zakwity sinic, które są źródłem wielu poważnych chorób.
Łódzcy naukowcy pomogą rządowi Etiopii rozwiązać problemy z wodą. W oparciu o opracowaną w Polsce koncepcję ekohydrologii przygotowują strategię łączącą elementy ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. W miastach do oczyszczania wody zastosują systemy biofiltracyjne, których prototyp opracowali w Łodzi. Na terenach rolniczych zostaną wykorzystane metody kształtowania krajobrazu, które podniosą wilgotność, ilość wody i zredukują erozję gleb. Jednocześnie w dolinach rzek zostaną utworzone roślinne strefy przechwytujące spływy nawozów i pestycydów. Rozwiązania zostaną zastosowane na obszarze, w którym swój bieg rozpoczyna Błękitny Nil, czyli największy dopływ Nilu, wypływający z etiopskiego jeziora Tana.
Naukowcy pomogą też opracować i wdrożyć system wczesnego ostrzegania w oparciu o monitoring zakwitów sinicowych i przygotują podstawy do ekohydrologicznej rekultywacji zbiorników w rejonie Awasa, Asela i Jeziora Tana.
W opracowaniu wzięli udział naukowcy z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu.
Program jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach Współpracy Pomocowej na rok 2009 we współpracy z Ministerstwem Zasobów Wodnych Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii. Wspiera go również Międzynarodowy Program Hydrologiczny UNESCO oraz międzynarodowe stowarzyszenie Akademii Nauk - InterAcademy Panel (Water Programme).
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-