Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-03-31 | Ostatnia aktualizacja: 2008-03-31
Międzynarodowy Rok Warunków Sanitarnych 2008

Międzynarodowy Rok Warunków Sanitarnych 2008
z Milenijnych Celów Rozwoju ONZ dotyczący wzrostu świadomości na temat wpływu warunków sanitarnych na życie człowieka i na przyspieszenie procesu redukcji ubóstwa.
Podczas Światowego Szczytu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu w 2002 r. siódmy cel, dotyczący stosowania zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi, w tym dostępu do czystej wody, został rozszerzony o warunki sanitarne i zakłada, że "do roku 2015 zmniejszy się o połowę liczba ludzi, którzy nie mają dostępu do wody pitnej i do podstawowych systemów sanitarnych". Poprawa warunków sanitarnych wpłynie na szybsze osiągnięcie pozostałych Milenijnych Celów Rozwoju. Zdaniem międzynarodowych ekspertów, nadszedł czas działania. Obecnie świat dysponuje odpowiednimi technologiami i wiedzą. Wszyscy powinni współpracować: rządy krajów, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie. Media i opinia publiczna mogą wpływać na liderów politycznych i zachęcać do działania.
W 2008 r. okolicznościowe Dni ONZ skupiają się na zagadnieniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Roku Warunków Sanitarnych. Również działania organizowane w związku z obchodami tych Dni będą obejmowały tematykę poruszającą kwestie warunków sanitarnych.
Działania podejmowane w ramach Międzynarodowego Roku Warunków Sanitarnych skupią się wokół obchodów takich Dni jak:
• Światowy Dzień Wody - 22 marca
• Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia
• Światowy Dzień Środowiska - 5 czerwca
• Międzynarodowy Dzień Piśmienności- 8 września
• Światowy Dzień Habitatu - 6 października
• Międzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych - 10 października
Międzynarodowy Rok Warunków Sanitarnych ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne NZ ma na celu ułatwienie podjęcia globalnych inicjatyw w zakresie dostępu do systemów sanitarnych. Tworzy platformę, która nadaje tej problematyce znaczenie priorytetowe. Umożliwia włączenie kwestii warunków sanitarnych w działania międzynarodowej społeczności. Inwestowanie w infrastrukturę sanitarną jest jednym z najważniejszych zadań dla każdego kraju. Wydając jednego dolara na poprawę warunków sanitarnych, zaoszczędza się 9 dolarów na wydatki związane ze zdrowiem, edukacją, rozwojem społecznym i gospodarczym.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- esa.un.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wynajem systemów napowietrzania - proste rozwiązanie poważnych problemów
ZANIM KUPISZ SPRAWDŹ. ZAMIAST KUPOWAĆ WYNAJMIJ. Od lat specjalizujemy się w dostawach aeratorów powierzchniowych. Już ponad 250 takich urządzeń...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-