Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-03-15
Montaż instalacji p.poż. – rozmieszczenie punktów, mocowań, uchwytów
Montaż instalacji p.poż. – rozmieszczenie punktów, mocowań, uchwytów

Instalacja przeciwpożarowa zawsze musi być prawidłowo zaprojektowana, a jej kluczowe elementy właściwie rozmieszczone. Układ uwzględnionych w projekcie mocowań, uchwytów czy punktów stałych zależy od wielu różnych czynników, ze szczególnym wskazaniem na metraż obiektu oraz jego specyfikę architektoniczną. Prawidłowość przeprowadzenia montażu instalacji ppoż. ma kluczowe znaczenie dla ułatwienia prowadzenia ewakuacji budynku w razie wystąpienia pożaru, a tym samym ratowania ludzkiego życia oraz ochrony mienia.

 

Instalacja przeciwpożarowa

Na bezpieczeństwo pożarowe obiektu wpływają różne aspekty, zwykle uwzględniane jeszcze na etapie projektowania budynku. Rodzaj stosowanych zabezpieczeń określany jest na podstawie czynników, które mają potencjalnie największy wpływ na rozwój zagrożenia pożarem w danym obiekcie. Właściwie zamontowana instalacja ppoż. może skutecznie powstrzymywać przedostawanie się ognia poza obszar zagrożenia, a jednocześnie daje gwarancję odpowiednio szybkiej reakcji czujników, alarmów i systemów oddymiania. Prawidłowy montaż powinien uwzględniać warunki techniczne panujące w danym budynku, co w bardzo dużym stopniu wiąże się z koniecznością wdrożenia właściwych rozwiązań w zakresie systemów mocowań.

 

Systemy mocowań instalacji ppoż.

Na prawidłowe funkcjonowanie całego układu instalacji ppoż. w dużym stopniu wpływa właściwy system mocowania rur. Jego rodzaj zależy zarówno od charakteru obiektu, jak i nośności ogniowej budynku, zabezpieczeń konstrukcyjnych, zastosowanych materiałów budowlanych, obecności izolacji ogniowych czy też wyznaczonych stref pożarowych i dróg ewakuacji. Wykorzystane systemy zamocowań rurociągów muszą wyróżniać się wysoką jakością, a ich poszczególne elementy należy odpowiednio rozmieścić. Do tworzenia konstrukcji wsporczych najlepiej nadają się produkty, które poza zapewnieniem stabilności gwarantują również prawidłową pracę całej instalacji oraz zwiększają jej bezpieczeństwo. Odpowiednie mocowanie rur do ściany lub stropu pozwala na solidne przytwierdzenie elementów systemu instalacji ppoż. do wybranej powierzchni. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie obejmy i uchwyty do rur ze stali nierdzewnej, a także prawidłowo rozmieszczone punkty podparcia.

foto1.png

 

Punkty stałe i podpory przesuwne

Do usztywnienia całej instalacji przeciwpożarowej najlepiej nadają się punkty stałe PS, czyli mocowania do rur stalowych stosowane pomiędzy zmianami w przebiegu instalacji. Ich wykorzystanie zaleca się również wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie szczególnej stabilności rury oraz uniemożliwienie jej poruszania się w żadnym kierunku. Do ograniczenia ruchu poprzecznego służy natomiast mocowanie rur PP, polegające na wykorzystaniu podpór przesuwnych. Ich zastosowanie umożliwia jednocześnie przesuw w kierunku wzdłużnym, co zapewnia rurociągom w instalacji ppoż. prawidłowe funkcjonowanie niezależnie od zmiany występujących obciążeń termicznych oraz mechanicznych. Aby lepiej zapoznać się ze specyfiką tego rodzaju podpór, warto sprawdzić systemy zamocowań od Sikla Polska.

 

Prostota montażu i bezpieczeństwo

Aby przyspieszyć i uprościć przebieg prac montażowych, w przypadku instalacji ppoż. najlepiej zastosować obejmy i uchwyty ze stali nierdzewnej w postaci wstępnie zmontowanych zestawów. Wszystkie produkty mocujące powinny być też optymalnie dobrane dla konkretnych obciążeń, co zapewni stabilność i bezpieczeństwo rurociągu. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych w instalacji, należy zastosować obejmy z warstwą izolacyjną. Za sprawą wykorzystania pianki poliuretanowej, spełniają one funkcję wyciszającą, termoizolacyjną oraz wyrównującą. Każdy uchwyt do mocowania rur, obejma oraz inne komponenty tworzące systemy zamocowań powinny być skonstruowane w sposób gwarantujący wysoką trwałość. Poszczególne elementy muszą być poddawane testom i badaniom prowadzonym przez firmy zewnętrzne, czego dowodem będą odpowiednie certyfikaty i atesty.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sikla.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także