
Zakończyły się trwające dwa lata prace modernizacyjne w powstałej 50 lat temu oczyszczalni ścieków w Nałęczowie. Realizowany przez firmę Skanska projekt był najdroższą inwestycją w historii miasta i kosztował niecałe 16 mln zł.
W ramach modernizacji powstały nowe obiekty kubatorowe oraz sieć uzbrojenia. Przede wszystkim zmieniono jednak technologię oczyszczania ścieków z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, dzięki czemu zwiększyła się przepustowość oczyszczalni. Ponadto wybudowano nowe drogi i place, ogrodzenie terenu oczyszczalni, wodociągu i kanalizacji deszczowej, wewnętrznej, a także przebudowano rurociągi technologiczne, przyłącza gazowe, linie kablowe nn i sterownicze. Wymieniono również oświetlenie, system monitoringu (piezometry) i ukształtowano teren oczyszczalni.
"Prace rozpoczęliśmy od stopniowego wyburzania obiektów starej oczyszczalni - wyjaśniał Mariusz Bochenek, menadżer projektu - i zastępowaniem ich nowymi, tak aby proces oczyszczania ścieków nie został przerwany. Wyzwaniem była także praca w trudnych warunkach gruntowych. Nowa oczyszczalnia powstała na terenie obecnej, usytuowanej na gruntach bagiennych sąsiadujących z rzeką Bystrą, dlatego też niektóre obiekty oczyszczalni zostały posadowione na palach, a grunt został wzmocniony."
Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, a jego realizacja przebiegała zgodnie z procedurą FIDIC (ogólnoeuropejskim systemem nadzoru nad wykonywaniem dużych obiektów, w szczególności związanych z ochroną środowiska).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- budownictwo.wnp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
-