Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-10 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-10
NIK: połowa gmin nie zdąży wybudować oczyszczalni do 2015 roku

NIK: połowa gmin nie zdąży wybudować oczyszczalni do 2015 roku
Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych do 2015 r. Oznacza to budowę i modernizację oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacji tak, aby spełniały unijne standardy, zarówno jeśli chodzi o ilość przetworzonych ścieków, jak również jakość procesu. Ścieki powinny spełniać określone normy dotyczące ilości niesionych zanieczyszczeń. Zakres i terminy prac (realizację tzw. celów pośrednich) określono w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), którego realizację badała NIK.
Do zakończenia kontroli nie ustalono ostatecznie aglomeracji biorących udział w programie. Realizacja zadań przebiega w różnym tempie. W ok. 10% skontrolowanych gmin wiodących nie rozpoczęto realizacji zadań Programu (m.in. w zakresie oczyszczalni ścieków w Kietrzu, Teresinie, i Piotrkowie Trybunalskim; w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej w: Kłodawie, terminu lub poziomu redukcji zanieczyszczeń w odprowadzanych Opocznie, Pyrzycach). W ponad połowie gmin NIK stwierdziła opóźnienia stwarzające poważne zagrożenie niedotrzymania terminu lub poziomu redukcji zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach. Tylko 17 na 54 badane gminy wiodące w aglomeracjach ma oczyszczalnie o wystarczającej przepustowości i sprawności.
Gminy muszą mieć precyzyjne dane nie tylko o ściekach z kanalizacji, ale także dotyczące ilości wywożonych zanieczyszczeń z szamb, by móc określić parametry oczyszczalni działających na swym terenie. W 12 spośród 54 skontrolowanych przez NIK urzędów gmin władze nie wiedziały ilu mieszkańców nie ma kanalizacji i ile ścieków wywozi się z szamb specjalnymi pojazdami (m.in. Piotrków Trybunalski, Radom, Toruń, Słupsk, Opoczno, Siemiatycze). W pozostałych 42 gminach wielkości te ustalano szacunkowo.
NIK stwierdziła, że gminy wykorzystały niewiele, bo ok. 25% z zaplanowanych w KPOŚK pieniędzy na budowy i modernizacje oczyszczalni i kanalizacji. Przyczyną zdaniem NIK, są trudności w pozyskiwaniu środków przez gminy (m.in. długotrwałe procedury rozpatrywania wniosków, zmieniające się kryteria przyznawania dofinansowania). W przypadku kanalizacji barierą był też m.in. tzw. wskaźnik koncentracji – 120 osób na 1 km sieci, co w praktyce eliminowało aglomeracje małe oraz te, gdzie domy są rozproszone.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nik.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zasady działania. Opłacalność.
Warto rozpatrzyć budowę własnej przydomowej oczyszczalni ścieków Zasada działania Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zespół urządzeń...
-
-
-