
Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Rice oraz Stanforda opracowali nową metodę oczyszczania wód gruntowych z zanieczyszczeń powodowanych chlorem. Metoda została nazwana PGClear i opiera się na nanotechnologii.
Naukowcy przekonują, że opracowana przez nich metoda pozwoli na pozbycie się z wody szkodliwych dla zdrowia związków, takich jak trójchloroetylen, chloroform oraz chlorek winylu. Jak mówi MIchael Wong z zespołu badawczego pracującego nad PGClear, „związki te występują w wodach gruntowych na całym świecie, a ich usuwanie za pomocą tradycyjnych metod jest na ogół kosztowne. Nasze badanie, rozpoczęte ponad dekadę temu, miały rozwiązać ten problem".
Technologia opera się na kombinacji metali: palladu i złota. Proces dezynfekcji zachodzi w zbiornikach wypełnionych tysiącami grudek wielkości ziaren ryżu złożonych z tych pierwiastków. Grudki stymulują chemiczną reakcję prowadzącą do rozpadu chloroformu i innych szkodliwych związków do nietoksycznych pierwiastków. Technologia była przez kilka lat testowana i dopracowywana w środowisku laboratoryjnym, teraz jej skuteczność zostanie przetestowana w środowisku naturalnym.
Technologia została opracowana przez naukowców z utworzonego w 2001 roku centrum naukowego, którego wyłącznym zadaniem jest badanie, jak nanomateriały reagują żywymi organizmami i ekosystemami.Projekt wspiera również World Gold Council z siedzibą w Londynie oraz firma MINTEK z Afryki południowej, specjalizująca się w badaniu minerałów.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- water-technology.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Usuwanie gazów z wody – odgazowywanie i dekarbonizacja
Poza rozpuszczonymi minerałami, woda zawiera też pewne ilości rozpuszczonych gazów. Mowa tu nie tylko o głównych składnikach powietrza, którymi są...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-