Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-28
Nowa technologia oczyszczania wód zanieczyszczonych metalami ciężkimi
Nowa technologia oczyszczania wód zanieczyszczonych metalami ciężkimi
Nowa technologia oczyszczania wód zanieczyszczonych metalami ciężkimi
Zbiornik zawierający we wnętrzu wodorosty jest podstawą systemu oczyszczania wód z metali ciężkich pochodzących z kopalni srebra i ołowiu. System został zaprojektowanego w Wielkiej Brytanii i służy do oczyszczania rzeki Clarach, niedaleko Aberystwyth. Pierwsze wyniki badań potwierdziły skuteczność systemu – odzyskuje się ponad kilogram cynku, do pięciu gramów ołowiu i jeden gram kadmu z wody dziennie.

Wg dr Billa Perkinsa z wydziału Geografii i Nauk O Ziemi Uniwersytetu Aberystywyth opracowana technologia pozwala na oczyszczenie wody w dużym stopniu z ołowiu, kadmu oraz cynku, zwłaszcza cynk jest bardzo szkodliwy dla życia wodnych organizmów. Odzyskane metale posłużą do produkcji baterii. W rejonie Caredigan znajduje się 38 z 50 rejonów wydobycia metali w Walii. „Wybraliśmy wodę pochodzącą z kopalń w tym rejonie ze względu na jej największe zanieczyszczenie metalami ciężkimi” – powiedział dr Perkins.

Program Bioman (bioabsorpcji metali pochodzących z nieczynnych kopalń) jest sponsorowany przez Komisję Europejską w kwocie 1,4 mln funtów. W ramach tego projektu z naukowcami z Aberystywyth współpracują badacze z Uniwersytety Sheffield oraz włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii.

Prototypowa instalacja oczyszczania wody składa się ze stalowego zbiornika w środku którego umieszczono strukturę przypominającą torebkę na herbatę, wewnątrz której znajdują się przetworzone wodorosty. Są one ubocznym produktem produkcji dodatków do żywności. Wydajność instalacji wynosi na razie niewiele, bo 1 litr wody na minutę. W najbliższych tygodniach planuje się powiększenie zarówno wielkości instalacji jak również poprawienie wydajności.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC News
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także