Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-02-06 | Ostatnia aktualizacja: 2006-02-06
Nowe elektrownie wodne na Dunajcu

Nowe elektrownie wodne na Dunajcu
Dla władz, zapory to szansa dla regionu. Dzięki nim rozwinąć ma się turystyka, powstaną nowe miejsca pracy. Wg referatu ochrony środowiska w starostwie tarnowskim środowisko naturalne na hydroelektrowniach nie ucierpi. Innego zdania są ekolodzy z Towarzystwa na rzecz Ziemi, uważają, że zapory przyczynią się do pogorszenia jakości wód. Ponadto Dunajec jest jedną z najważniejszych rzek w programie reintrodukcji ryb wędrownych, takich jak łosoś atlantycki i troć wędrowna. Według towarzystwa zapory utrudnią ich migrację, co więcej, uniemożliwią wędrówki ryb słabszych i zniszczą tarliska. Budowa zapór będzie również złamaniem Dyrektywy Wodnej UE oraz nowej konwencji helsińskiej.
Z kolei wg Polskiego Związku Pracodawców Sektora Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska Dunajec od dawna nie jest naturalną rzeką, należy do III klasy czystości, znajdują się na nim zbiornik Czorsztyn oraz Rożnów. W planach inwestycji zawarto zapisy o budowie nowoczesnej przepławki na każdym progu wodnym. Koszt każdej z nich to 2 mln zł. Poza tym, coraz więcej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.
Inwestycja na Dunajcu polegać będzie na podwyższeniu już istniejącego progu na rzece, a także na wybudowaniu czterech kolejnych na 20-kilometrowym odcinku rzeki. W ten sposób powstałby zespół elektrowni o mocy produkcyjnej 10 MW rocznie. Koszt inwestycji to ok. 80 mln zł.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w...
Energia odnawialnych źródeł (OZE) jest nie tylko alternatywą dla źródeł tradycyjnych, ale też remedium na rosnące ceny i koszty...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-