Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-05-15 | Ostatnia aktualizacja: 2006-05-15
Nowe inwestycje w oczyszczalni Koziegłowy

Nowe inwestycje w oczyszczalni Koziegłowy
Mieszadła Halberga były już zainstalowane w starych komorach COŚ. Sprawdziły się, więc znalazły się także w nowych komorach. Ich nazwa pochodzi od nazwy ulicy w Bonn - Halberg Strasse - przy której powstała firma. Urządzenie dokładnie miesza osady w dwóch kierunkach i przyspiesza ich rozkład biologiczny. Dzięki niemu można z osadu wydzielić biogaz, który COŚ zamierza wykorzystywać do ogrzewania swoich obiektów. Niebawem powstanie w tym celu specjalna kotłownia. Na świecie zainstalowano już 750 takich mieszadeł w 500 oczyszczalniach. Także w Polsce montuje się je coraz częściej: są w Świnoujściu, Ełku, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Łodzi, Wrocławiu, Legnicy, Jastrzębiu Zdroju oraz jedno w Kaliszu. Poznań ma ich najwięcej - sześć.
Instalacja mieszadeł to część projektu "Zagospodarowanie biogazu i termiczne suszenie osadu w COŚ". Cały kontrakt kosztuje 32 mln euro. 57 proc. sumy pochodzi z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, a pozostała część ze środków miasta Poznań i firmy Aquanet. Projekt rozpoczął się rok temu, a zakończy w grudniu. Wraz z nim skończą się wszystkie problemy mieszkańców osiedli w Koziegłowach, od wielu lat narzekających na uciążliwy smród w okolicy. W oczyszczalni planuje się budowę instalacji termicznego suszenia osadów. Dzięki temu możliwe będzie zlikwidowanie tzw. pól osadowych (jedno ze źródeł koszmarnej woni), a sama objętość osadu zmniejszy się trzykrotnie.
Suchy osad w postaci granulatu będzie można spalać praktycznie w każdego rodzaju kotłowniach, elektrociepłowniach czy elektrowniach, a więc produkować z niego prąd i ciepło. Wartość opałowa osadu jest podobna do węgla brunatnego. Rozpoczęły się już wstępne rozmowy Aquanetu z Dalkią - Zespołem Elektrociepłowni Poznań SA o wykorzystaniu granulatu w produkcji ciepła dla Poznania. W przyszłości być może osad będzie używany - podobnie jak w całej Europie - także jako jeden z komponentów cementu.
W sierpniu tego roku w COŚ zakończy się trwający od 11 lat proces hermetycznego zamykania obiektów. Przykryte specjalnymi dachami i zupełnie oddzielone od środowiska zostaną wszystkie zbiorniki, kanały, piaskowniki, koryta, w których dokonuje się pomiarów. Natomiast do końca 2008 r. planuje się szczelne zamknięcie części mechanicznej i biologicznej oczyszczalni i przykrycie bioreaktorów. Obecnie wykonywany jest projekt tej inwestycji. Według niego powietrze będzie odciągane z obiektów, oczyszczane przez filtry, a stamtąd trafiać będzie do atmosfery.
Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Koziegłowach jest najnowocześniejszą oczyszczalnią ścieków w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jej budowa, rozpoczęta w 1974 r., trwała aż 20 lat. Przyspieszyło ją dopiero przejęcie inwestycji przez miasto. Docelowo ma oczyszczać nawet 200 tys. m sześc. ścieków na dobę.
PJ
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie i metody oczyszczania ścieków
Technologia oczyszczania ścieków powinna być ściśle dostosowana do ich charakteru, ilości i obciążenia zanieczyszczeniami. Innego podejścia...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-