Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-20
Nowy kolektor ściekowy dla Wrocławia
Nowy kolektor ściekowy dla Wrocławia
Nowy kolektor ściekowy dla Wrocławia
Oddano do użytku nowy kolektor ściekowy dla Wrocławia. Ma on 15 kilometrów długości. Jego budowa współfinansowana była przez Unię Europejską. Dzięki niemu do oczyszczalni na Janówku będą płynąć ścieki z 11 wrocławskich osiedli. „Kolektor ściekowy oddany właśnie do użytku to taka autostrada wśród rur. Kręgosłup sieci kanalizacyjnej, którą za pieniądze z funduszy unijnych budujemy od 2003 roku” – tłumaczy Sławomir Najnigier, wiceprezydent Wrocławia, który odpowiada za inwestycje w mieście.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji może już odbierać ścieki za pomocą ostatniego, skończonego niedawno kolektora Ślęza. Pięciokilometrowy odcinek od ulicy Wyścigowej do osiedla Jagodno został zbudowany już w styczniu, ale dopiero teraz zakończone zostały wszystkie testy. Do ostatniego odcinka rurowej autostrady są już podłączone domy z ul. Pawiej, osiedle mieszkaniowe Osada (ulice – Niemczańska, Himalajska i Kukuczki) oraz nowa Akademia Medyczna z ul. Borowskiej.

„Podłączenie tego uczelnianego kompleksu do naszego kolektora było warunkiem uzyskania pieniędzy z budżetu państwa na jego budowę” – podkreśla Rafał Guzowski, dyrektor wydziału inwestycyjno-technicznego wrocławskiego magistratu. W ciągu dwóch lat podłączonych zostanie do niego 11 osiedli na południu i zachodzie miasta, które zamieszkuje 30 tysięcy wrocławian. Mowa m.in. o Stabłowicach, Muchoborze Wielkim, Złotnikach, Wojszycach, Partynicach, Klecinie i południowych Krzykach.

„We wtorek otwieramy oferty firm, które chcą budować kanalizacje na tych osiedlach. Jeśli nie będzie żadnych protestów, robotnicy pojawią się tam pod koniec tego roku. W przypadku kłopotów z przetargiem, dopiero na wiosnę” – mówi Jolanta Szczepańska, zastępca dyrektora wydziału inwestycyjno-technicznego. Jeszcze później, bo najwcześniej w przyszłym roku ruszą prace na Ołtaszynie, Oporowie, Brochowie i Jagodnie.

Kolektor Ślęza za prawie 4,5 mln euro wybudowało przedsiębiorstwo Hydrobudowa 9 z Poznania. Z kasy miasta na inwestycję wydano tylko 84 tys. euro. Aż 4,4 mln euro z Funduszu Spójności wyłożyła Unia Europejska.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NaszeMiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także