
Dzięki przebudowie oczyszczalni ścieków w Twardogórze lepiej będzie chronione środowisko w Dolinie Baryczy. Samorządowcy otrzymali unijną dotację w kwocie 2,3 mln zł i niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 1,8 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Umowę w sprawie europejskiej pomocy podpisali: Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu i Jan Dżugaj, burmistrz Twardogóry (28.03.2014 r.).
Wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko umożliwiło modernizację zakładu, z którego ścieki trafiają do potoku Skorynia. Jego wody wpływają na czystość Stawów Milickich, które są położone w Dolinie Baryczy. Stawy są rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Ornitolodzy szacują, że występuje tu aż 276 gatunków ptaków. Ponad połowa z nich ma tutaj swoje tereny lęgowe, m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik i kania ruda. Dolina Baryczy jest terenem cennym przyrodniczo w skali europejskiej.
Wyznaczono tutaj obszary sieci NATURA 2000 oraz Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody. Obecnie trwa rozruch zmodernizowanej oczyszczalni, który zostanie zakończony do 30.06.2014 r. Unijna pomoc jest refundacją – prace nad przebudową oczyszczalni zostały już zakończone. Modernizacja zakładu była konieczna, aby aglomeracja Twardogóra mogła spełnić unijną dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i uniknąć płacenia kar finansowych. Zgodnie z unijnymi przepisami 100 proc. mieszkańców aglomeracji musi do 2015 r. korzystać z sieci kanalizacyjnych. Obecne w Twardogórze do sieci jest przyłączonych 82 proc. mieszkańców. Z projektu skorzysta 12 tys. osób.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-