
Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z.o.o. w Nowym Targu realizuje Projekt pn. „Oczyszczanie ścieków na Podhalu”, na bazie Memorandum Finansowego podpisanego pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Komisją Europejską 23 grudnia 2003 r.
Okres realizacji Projektu: 23.12.2003-31.12.2010 r. Obszar objęty jego zasięgiem znajduje się w województwie małopolskim, w powiatach tatrzańskim i nowotarskim i obejmuje tereny dziesięciu Gmin: Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Krościenko, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Szaflary, Czorsztyn oraz miasto Szczawnica. Ponadto częściowo jest on położony na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, w sąsiedztwie obszarów NATURA 2000 oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Celem Projektu jest ochrona wód powierzchniowych zlewni Górnego Dunajca i Zbiornika Czorsztyńskiego.
Całkowity koszt kwalifikowalny Projektu to 17 546 840 EUR. Jest on współfinansowany w 65% ze środków pochodzących z Funduszu Spójności (kwota dotacji 11 405 446 EUR), pozostałe 35% stanowi udział własny przedsiębiorstwa komunalnego. Realizacja projektu jest zgodna z założeniami polityki polskiej i UE w zakresie ochrony środowiska oraz przyczynia się do realizacji wymagań prawnych określonych Dyrektywami Komisji Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. W ramach projektu zrealizowano 20 zadań budowlanych podzielonych na pięć kontraktów budowlanych: 01A, 01B, 01C1, 01C2, 01C3.
Efekty Projektu
Obecnie całkowicie zrealizowano wszystkie planowane kontrakty na roboty. W ramach kontraktu 01A zakończonego w lipcu 2008 r. zrealizowano sześć zadań budowlanych. W miejscowości Sromowce Niżne wybudowano nową oczyszczalnię ścieków. Jej przepustowość średnia wynosi 266 m3/d. Wymogi stawiane przez organizacje ochrony przyrody sprawiły, że jest ona zlokalizowana w całości w zamkniętym budynku oraz wyposażona w system oczyszczania powietrza (leży ona na terenie Pienińskiego Parku Narodowego). W obiekcie zaprojektowano pełny monitoring pracy wszystkich urządzeń z wizualizacją na komputerze oraz uwzględniono możliwość ręcznego sterowania wszystkimi urządzeniami. Ponadto zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnię ścieków w Niedzicy zwiększając jej przepustowość z 360 do 1000 m3/d oraz w Czarnym Dunajcu również zwiększając jej przepustowość z 400 do 800 m3/d. Zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, usprawniające pracę oczyszczalni (sitopiaskowniki, prasy taśmowe, rozwiązania technologiczne osadu czynnego). Ponadto w miejscowościach Sromowce Niżne, Kąty Niwki i Szczawnica wybudowano ok. 18,2 km sieci kanalizacyjnej co stworzyło możliwość przyłączenia ok. 1200 mieszkańców. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 4,8 mln euro.
W ramach kontraktu 01B w miejscowościach: Waksmund, Czarny Dunajec, Bańska Niżna, Ząb, Suche, Poronin i Podczerwone wybudowano ok. 41 km sieci kanalizacyjnej. Wartość robót budowlanych realizowanych od 3 lipca 2007 r. do 3 stycznia br. wyniosła ponad 4 mln euro. Nowo wybudowana sieć stworzyła możliwość przyłączenia ok. 3 100 mieszkańców.
Od maja 2008 r. do sierpnia br. trwała budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Witów oraz Chochołów – kontrakt 01C1. Łącznie wybudowano ok. 23 km sieci, umożliwiając przyłączenie ok. 1400 mieszkańców. Koszt robót budowlanych wyniósł ponad 2,5 mln euro.
Ponadto w ramach Projektu zbudowano ok. 10 km. kanalizacji sanitarnej w Krośnicy oraz zmodernizowano ok. 3,9 km sieci w Szczawnicy (kontrakt 01C2). Ogólny koszt tych dwóch zadań to prawie 1,6 mln euro. Dało to możliwość przyłączenia do kanalizacji 760 mieszkańców.
Dzięki realizacji ostatniego kontraktu 01C3 uszczelniono łącznie 3,1 km kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kośne Hamry i Murzasichle oraz wybudowano ok. 3,5 km kanalizacji sanitarnej Ludźmierzu i Białym Dunajcu. Umożliwi to przyłączenie do sieci ok. 240 mieszkańców. Koszt robót budowlanych to ponad 581 tys. euro.
Łącznie modernizacje oczyszczalni ścieków, budowa nowej oczyszczalni, oraz budowa nowych odcinków kanalizacji sanitarnej umożliwi przyłączenie ok. 6 700. mieszkańców, a także licznej rzeszy przebywających na tym terenie turystów. Zmniejszenie ładunku odprowadzanego wraz ze ściekami do środowiska naturalnego wyniesie ok. 130 000 kg BZT5 rocznie.
Łącznie do tej pory wydatkowano na roboty budowlane ponad 13,5 mln euro, a na pomoc techniczną i nadzór ponad 2 mln eur. Obecnie PPK sp. z o.o. czeka na akceptację wniosku o dokonanie zmian warunków Memorandum Finansowego przez Komisję Europejską, ponieważ z powstałych oszczędności po realizacji w/w inwestycji planuje wykonać dodatkowy kontrakt.
Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne za realizację inwestycji w ramach projektu pn. „Oczyszczanie ścieków na Podhalu” dostało w czerwcu br. wyróżnienie w VIII edycji prestiżowego konkursu „EKOLAURY” w kategorii gospodarka wodno-ściekowa. Konkurs organizowany jest każdego roku przez Polską Izbę Ekologii w Katowicach i skierowany jest dla przedsiębiorstw osiągających szczególne wyniki w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Dlaczego takie działania są ważne?
Budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej umożliwia lokalnym mieszkańcom przyłączenie do sieci w wyniku czego coraz mniej jest nielegalnie zrzucanych ścieków do wód, rzek, potoków co z kolei korzystnie wpływa na poprawę środowiska naturalnego na Podhalu i zachowanie jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych. Społeczność chętniej buduje domy w tych miejscowościach gdzie istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej zamiast budowania szamb i wywożenia z nich ścieków.
Całość realizowanych działań (rozbudowa i modernizacja oraz wprowadzanie unowocześnień) wpływa również korzystnie na atrakcyjność poszczególnych miejscowości oraz wzrost ich konkurencyjności względem innych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zasady działania. Opłacalność.
Warto rozpatrzyć budowę własnej przydomowej oczyszczalni ścieków Zasada działania Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zespół urządzeń...
-
-
-
-