Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-16 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-16
Olbrzymia popularność przydomowych oczyszczalni

Olbrzymia popularność przydomowych oczyszczalni
Program dofinansowania przydomowych oczyszczalni został uruchomiony, aby wesprzeć samorządy w realizacji zadań wyznaczonych w zakresie oczyszczania ścieków przez Unię Europejską – do 2015 roku we wszystkich aglomeracjach ma zostać uzyskany wysoki poziom oczyszczania ścieków komunalnych. W tych aglomeracjach, gdzie powstaje lub jest planowana zbiorcza sieć kanalizacyjna, Fundusz wesprze budowę przyłączy (tak jest np. w Jaworznie). Natomiast w miejscach, gdzie ze względu na niską gęstość zaludnienia budowa sieci kanalizacyjnej nie byłaby opłacalna, NFOŚiGW dofinansuje budowę przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków.
Do programu mogą przystąpić gminy lub spółki komunalne, które zbiorą przynajmniej 50 podmiotów chętnych do budowy przyłączy lub przydomowych oczyszczalni. Wnioskodawcy mogą otrzymać do 45% dotacji oraz tyle samo pożyczki. Końcowymi odbiorcami pomocy są osoby fizyczne. Budżet programu do końca 2015 roku wynosi 300 mln zł.
Wśród gmin ubiegających się o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni są Narewka i Hajnówka w województwie podlaskim. Przedstawiciele każdej z nich złożyli do Funduszu wnioski o dopłatę w wysokości 2 mln zł.
Jeżeli wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, to w gminie Narewka powstanie 150 przydomowych oczyszczalni, natomiast w Hajnówce 100. Wójt tej pierwszej wyraził przekonanie, że jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to już na wiosnę ruszą prace przy budowie oczyszczalni.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nfosigw.gov.pl, wspolczesna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w kontekście zmian klimatu
W dzisiejszych czasach coraz bardziej dostrzega się związek między ochroną środowiska a sposobem, w jaki korzystamy z zasobów naturalnych. Jednym...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-