
6 listopada w Sile koło Olsztyna odbyła się konferencja dotycząca Programu Ochrony Jezior Polski Północnej, w której udział wzięli marszałkowie województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Podpisali oni list intencyjny zawierający deklarację stworzenia spójnego systemu działań i przedsięwzięć z zakresu ochrony jezior i ekosystemów od nich zależnych oraz poprawy jakości wód.
Motywacją dla porozumienia jest zły stan wód powierzchniowych w Polsce, który jednostkom administracji publicznej, samorządu terytorialnego oraz organizacjom pozarządowym przedstawiły wcześniej Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Szczecinie, Poznaniu i Toruniu. Według danych WFOŚiGW co drugi zbiornik (akwen powyżej 50 ha) nie spełnia norm czystości.
Jednym z głównych celów Programu będzie zredukowanie ilości przedostających się do jezior związków azotu i fosforu, które są przyczyną niekontrolowanych zakwitów sinic. Ustalenie programu działań ochronnych jest warunkiem otrzymania dotacji z Unii Europejskiej na budowę infrastruktury i inne działania. Koszt rekultywacji jednego zbiornika o powierzchni 50 ha to od 600 tys. do nawet 1 mln zł. Wcześniej trzeba jednak uporządkować gospodarkę kanalizacyjną w okolicy zbiornika. Zanim jednak przystąpi się do konkretnych działań i szacowania kosztów, wykonać należy dokładna analizę stanu jezior.
"Nasz region jest liderem w działaniach dotyczących ochrony polskich jezior – mówił podczas konferencji marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas - dlatego też ten program musieliśmy zainicjować właśnie tutaj. Czystość naszych zbiorników wodnych w wielu miejscach wymaga natychmiastowych działań i to zarówno tych ochronnych, jak i rekultywacyjnych. Temu właśnie mają służyć wspólne działania i realizacja Programu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wfosigw.gda.pl, wfosgw.poznan.pl, wfosigw.olsztyn.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl