
Prace wykopaliskowe na półwyspie Yukatan w Meksyku odkryły istnienie systemu kanalizacyjnego w jednym z miast należących do starożytnej cywilizacji Majów. Odkrycie zostało zaprezentowane na corocznym kongresie stowarzyszenia amerykańskich geografów (Association of American Geographers), które odbyło się pod koniec lutego w Nowym Jorku.
Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati odkryli, że system grot i jaskiń w mieście Xcoch wykorzystywany był od ok. 800 r. p. n.e. aż do XIX wieku. Zaznaczyć jednak trzeba, że jako system kanalizacyjny funkcjonował on krócej - jaskinia była bowiem również miejscem, gdzie odbywały się religijne rytuały i tę rolę spełniała aż do dziewiętnastego stulecia.
Jak informuje prof. Nicholas Dunning, Xcoch przez blisko 900 lat (od 800 r. p.n.e. do 100 r. n.e.) było największym miastem w regionie i jednym z nielicznych na tym terenie posiadających system zaopatrywania w wodę. Do jego stworzenia starożytnych Majów zmusił upalny klimat - Xcoch położone jest w rejonie, gdzie przez blisko połowę roku trwa susza. Wobec braku wód powierzchniowych koniecznością było korzystanie z wód podziemnych. Dostęp do nich przy pomocy systemu jaskiń oraz grot zapewniał miastu szczególną pozycję gospodarczą w regionie.
Naukowcy odkryli dwa wielkie zbiorniki wodne w centrum miasta oraz mniejsze na peryferiach i w pobliżu okolicznych terenów rolniczych. Naukowcy prowadzący prace wykopaliskowe w Xcoch podkreślają niezwykłą pomysłowość i umiejętności inżynieryjne starożytnych Majów, które pozwoliły im na wybudowanie w tym mieście systemu kanalizacyjnego oraz innych skomplikowanych technicznie budowli (np. piramidy).
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wateronline.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-