Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-12 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-12
Półmetek inwestycji w Sosnowcu

Półmetek inwestycji w Sosnowcu
Dzięki projektowi, który został już zrealizowany w ponad 50 proc. znikną wreszcie przykre zapachy, na które od kilku lat narzekali mieszkańcy osiedli położonych w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków Radocha II leżącej na granicy Sosnowca i Mysłowic. Wyłączone zostaną z użytku przestarzałe oczyszczalnie lokalne - Radocha I i Stare Zagórze. Czystsze staną się wody rzeki Przemszy. Unowocześnienie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w południowo–wschodniej części miasta umożliwi przyciągnięcie nowych inwestorów na tych obszarach.
W realizacji projektu finansowo uczestniczą Rejonowe Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacje ze Sosnowca, Mysłowic i Katowic. Z tych trzech miast część ścieków będzie kierowana do modernizowanej w ramach przedsięwzięcia oczyszczalni Radocha II, która ma na razie wolne moce przerobowe (wykorzystywane jest tylko 30 tys. ze 165 tys. m sześc.). Projekt obejmuje także budowę kolektora ścieków Bobrek o długości ponad 15 kilometrów. Kolektor ten swym zasięgiem zlewni zapewni odbiór ścieków od ok. 130 000 mieszkańców miast Sosnowca, Katowic i Mysłowic.
Przy prowadzeniu robót zastosowano nowoczesne technologie, takie jak bezwykopowe układanie rur, czy płynne zagęszczanie gruntu, które pozwala na wykonywanie wykopów w bliskim sąsiedztwie budynków zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia. Ogólnie rzecz biorąc techniki te zmniejszają uciążliwość inwestycji dla mieszkańców miasta, a jednocześnie zapewniają bezpieczniejsze warunki realizacji.
Prace przy realizacji projektu potrwają do stycznia 2008 roku.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- UM Sosnowiec

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-