Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-11
Pomysły na zagospodarowanie starej wieży ciśnień
Pomysły na zagospodarowanie starej wieży ciśnień
Pomysły na zagospodarowanie starej wieży ciśnień
Do Wodociągów Płockich powróciła stara wieża ciśnień, w której przed laty była galeria sztuki współczesnej. Teraz władze Wodociągów zastanawiają się nad zagospodarowaniem obiektu, wśród pomysłów wymieniane są: kawiarnia, pub, izba pamięci Wodociągów oraz punkt widokowy.

Od kilku lat wieża stała opustoszała i stopniowo niszczała. Szyby stały się celem chuligańskich wybryków, wnętrze - schronieniem gołębi, a na dachu zaczęły rosnąć drzewa. Nad przejęciem budynku od gminy Płock i urządzeniem tu klubu zastanawiali się jakiś czas temu organizatorzy festiwalu muzyki elektronicznej Astigmatic, potem chciała go przekształcić na klub studencki Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Przeszkodziły skomplikowane kwestie kupna oraz problem budowy dodatkowych, zewnętrznych schodów ewakuacyjnych. Schodów tych wymagali strażacy, ale nie godził się na nie konserwator zabytków.

Wreszcie ratusz zdecydował, że obiekt wróci do macierzystej firmy i od 19 czerwca wieża należy do Wodociągów Płockich. Obecnie w spółce powstają koncepcje wykorzystania obiektu. Jedna z nich zakłada, że obok wieży, w miejscu, gdzie znajduje się stara fontanna, stanie lekka konstrukcja przeszklonej kawiarni na 40-50 gości. Przebudowany wodotrysk znajdzie się w jej środku, wokół będą stoliki. Z jednej strony kawiarnia zostanie połączona z wieżą. Jej pierwsze piętro także posłuży za pub, w piwnicach będą toalety, a na drugim poziomie - izba pamięci Wodociągów, która będzie jednocześnie salą lekcyjną lub kameralnym miejscem przeznaczonym na spotkania zamknięte. Spółce bardzo zależy na takim pomieszczeniu - od dawna uczy dzieci zasad funkcjonowania wodociągów, zachowań proekologicznych, organizuje lekcje, wycieczki i konkursy. Bierze w nich udział nawet kilkuset uczniów. Trzecie i czwarte piętro byłyby zapleczem klubu, a ostatnie - punktem widokowym. W ten sposób udałoby się zagospodarować także znaczną część zielonego, ale zaniedbanego skweru na pl. Dąbrowskiego.

Prezentowana koncepcja nie jest jeszcze ostateczna, wciąż istnieje wiele niewiadomych. Wodociągi prawdopodobnie nie zdecydują się na samodzielne prowadzenie lokalu, bo firma nigdy się czymś takim nie zajmowała. Ostateczny wybór koncepcji powinien nastąpić jednak już niedługo, podobnie jak zakończenie prac nad projektem, który - można z góry założyć - spełni oczekiwania strażaków i konserwatora zabytków. Plany zakładają, że odrestaurowana wieża będzie gotowa na przyjęcie pierwszych gości w 2008 roku. Oczywiście z zewnątrz zabytkowy obiekt nie zmieni się, odzyska jedynie blask sprzed 115 lat.

Wieża ciśnień powstała w latach 1892-94 jako jeden z elementów budowanych wówczas w Płocku wodociągów. W okresie międzywojennym były tu mieszkania, potem warsztat naprawy i archiwum wodociągów. To ostatnie nastąpiło w latach 60., gdy wieża przestała pełnić pierwotną funkcję. Dwukrotnie w czasie wojen była uszkodzona, ale solidna konstrukcja i grube ściany (od 60 do 120 cm) spowodowały, że przetrwała bombardowania. Po jakimś czasie nieużywany obiekt Wodociągi oddały gminie Płock.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także