Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-07-01
Jak płacić mniej za wodę?

Jak płacić mniej za wodę – wystarczy zaopatrzyć się w zbiornik do magazynowania wody!

lawn-irrigation-2456123_1920.jpg

 Nie każdy ma świadomość, że przeciętnie mieszkaniec naszego kraju zużywa w ciągu dnia nawet sto pięćdziesiąt litrów wody i to tylko w swoim domu, bądź mieszkaniu. Natomiast oprócz korzystania z wody podczas mycia, prania, zmywania, toalety, czy spożywania posiłków warto jeszcze wziąć pod uwagę wodę, która jest potrzebna do podlania roślinności w ogrodzie. Na ten cel przeznacza się kolejne półtora metra sześciennego wody na sto metrów kwadratowych zielonego terenu, a w okresie upałów nawet dwa razy więcej. Kiedy zestawimy te dane okazuje się, że nasza egzystencja wiąże się z olbrzymim zużyciem wody. W okresie letnim tej wody potrzeba jeszcze więcej, a ze względu na coraz częstszą suszę, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zaoszczędzić na zużyciu wody.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę w zbiorniku?

Nie tylko chodzi o to, że zużywamy duże ilości wody, ale również ważne jest to, że płacimy za wodę coraz większe rachunki. Woda jest obecnie tak bardzo kosztowna, że płacenie za nią wiąże się najczęściej z dużym obciążeniem finansowym dla naszego domowego budżetu. Ceny wody w niektórych miejscach w Polsce sięgają nawet 33 zł/m3! Możemy jednak bardzo szybko zmniejszyć rachunki za użytkowanie wody, jeśli zdecydujemy się kupić zbiorniki na deszczówkę. Za pomocą takiego zasobnika będziemy mogli w znacznym stopniu odciążyć swoją kieszeń. Woda deszczowa może pokryć nawet 70% codziennego zapotrzebowania na wodę i pozwoli nam w sezonie oszczędzić ponad 2500 zł! Najwięcej wody zużywamy na podlewanie i na spłukiwanie wody w toalecie. Dzięki deszczówce ten wydatek stanie się zbędny.

Ponadto dzięki zbiornikowi na deszczówkę zawsze będziemy mieć dostęp do darmowej wody, stając się całkowicie niezależnymi od dostaw wody przez wodociągi. W ostatnich latach dostęp do bieżącej wody często był ograniczany przez gminy z powody suszy i ogromnego zapotrzebowania na wodę w rolnictwie. Coraz częściej wydaje się zakazy podlewania ogrodów w okresie letnim. Powoduje to niezrozumienie i rozczarowanie decyzjami gminy, która jest bezradna. Jest zobligowana do zapewnienia nam bieżącej wody, której po prostu nie ma. Najlepiej w takim wypadku stać się niezależnym i zdać się tylko na swoje zapasy wody, zgromadzone w zbiorniku na deszczówkę.

Warto również dodać, że deszczówka jest przyjazna dla naszych roślin. Posiada kwaśny odczyn pH, który pozytywnie wpływa na rozwój i prędkość wzrostu naszych roślin w ogrodzie. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wodzie z wodociągu, którą w przez procesy filtracji i oczyszczania zawiera w sobie fluor i chlor, które negatywnie wpływają na wszystkie rośliny.

Deszczówka przyjazna dla portfela i dla roślin

Z roku na rok koszty ponoszone za użytkowanie wody z wodociągów rosną w zastraszającym tempie. Nic więc dziwnego, że wzrasta liczba osób, które zastanawiają się nad tym, w jaki sposób można zaoszczędzić na opłatach za korzystanie z wody. Zbiornik na deszczówkę wypełniony wodą stanowi doskonałą alternatywę, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, by cena za użytkowanie wody z wodociągu miała się ustabilizować, bądź też zmaleć. Warto dodać, że jeśli mamy ogród, o który chcemy należycie dbać, podlewając swoje rośliny regularnie, wtedy zbiorniki na deszczówkę mogą być niezbędne. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale również z tego powodu, że deszczówka nie zawiera ani fluoru, ani chloru, czyli pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na rośliny.

Autor:
Waterspec
Źródło:
własne

Czytaj także