Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-17
Prawo: przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne
Prawo: przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne
Prawo: przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne
Podmioty, których działalność może zaszkodzić środowisku, będą musiały ponosić koszty związane z naprawą szkód i przeciwdziałaniem zagrożeniom ekologicznym.

30 kwietnia 2007 roku weszły w życie przepisy ustawy z 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. nr 75, poz. 4577). Dzięki tej ustawie zostały wprowadzone instrumenty umożliwiające egzekwowanie odpowiedzialności i kosztów za spowodowanie zanieczyszczeń w środowisku.

Podmioty korzystające w swojej działalności ze środowiska lub działające w oparciu o pozwolenia zintegrowane, np. petrochemie, huty, oczyszczalnie ścieków czy firmy zajmujące się odpadami, będą miały dodatkowe obowiązki. Zostały zobowiązane do naprawiania szkód, jeżeli w wyniku ich działalności dojdzie do skażenia wody, gleby lub powietrza. Ze strony przedsiębiorstwa muszą być również podejmowane działania zapobiegawcze, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zagrożenia.

Wojewoda sprawuje nadzór nad wykonywaniem przepisów ustawy. Dlatego też firmy mają obowiązek informowania wojewodę i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjętych działaniach naprawczych oraz o ich zakończeniu. Wojewoda decyduje również o kolejności usuwania skażeń, jeżeli wystąpiło kilka szkód jednocześnie. W momencie występowania kilku podmiotów odpowiedzialnych za szkodę, wojewoda wyznaczy jeden z nich, który będzie musiał przywrócić stan pierwotny w środowisku. Odpowiedzialność firm ma być jednak solidarna, dlatego później będą mogły rozliczyć między sobą poniesione koszty.

Przepisy ustawy wprowadzają także możliwość zgłaszania do wojewody ryzyka wystąpienia szkody przez obywateli czy organizacje ekologiczne. Jest to korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy podmiot zagraża środowisku, a nie podejmuje działań zapobiegawczych.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także