Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-15
Przebudowa kanalizacji w Lublinie
Przebudowa kanalizacji w Lublinie
Przebudowa kanalizacji w Lublinie
Za 357 mln złotych w Lublinie realizowany jest projekt przebudowy kanalizacji i wodociągów. To jeden z największych tego typu projektów w Polsce – ocenia Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Projekt ten jest o tyle ważny, że po 2015 roku każde miasto, które nie będzie odprowadzało oczyszczonych ścieków do rzek, będzie płaciło kary.

Realizacja inwestycji obejmie 149 kilometrów rur w mieście, w tym 62 kilometry nowych przyłączy, przede wszystkim kanalizacyjnych, a 87 będzie wyremontowanych – wyjaśnia Witold Dadej, dyrektor inwestycji w lubelskim MPWiK. Nowa kanalizacja powstanie w częściach południowych i północnych miasta, tam gdzie powstają nowe dzielnice. Remontem zostanie objęta przede wszystkim centralna część miasta, tam niektóre odcinki sieci mają nawet po 80 lat i nie były modernizowane.

Rury w śródmieściu pochodzą z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przez kilkadziesiąt lat żeliwo, z którego zostały wykonane, skorodowało i ich wymiana jest nieodzowna – wyjaśnia Jacek Czarecki, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

W niektórych miejscach jest możliwa wymiana rur bez zrywania asfaltu. Rozkopana zostaje jedynie studzienka i nowe rury zostaną położone obok starych, np. trochę wyżej od obecnej sieci. Metody bezwykopowe jak do tej pory były prowadzone przy ulicach Orlej, Konopnickiej i Kruczej.

W okolicach Głuska wzdłuż Czerniejówki budowany jest kolektor sanitarny, instalacja połączy kanalizację z tej części Lublina i okolic z resztą miasta. Na odcinku długości 2,5 kilometra, powstaje instalacja średnicy niemal metra i to bez rozkopywania całego terenu. Wykopy prowadzone są średnio co 50 metrów. W tych miejscach montowane jest urządzenie do wiercenia pod ziemią – opowiada Wojciech Basta z lubelskiego MPWiK. Wykopy mają średnicę ok. 4 metrów i są głębokie na około 5 metrów. Stamtąd do ziemi wprowadza się urządzenie, które wierci tunel dla rur kolektora.

Operacja jest dość skomplikowana, bo w tej części Lublina jest dość niski poziom wód gruntowych i w trakcie pracy urządzenia wiercącego pod ziemią tunel trzeba ciągle wypompowywać wodę.

W niektórych sytuacjach, kiedy rury są pod ziemią, do akcji wchodzą ludzie. Części prac nie może wykonać maszyna, a średnica kolektora – 80 cm – pozwala zmieścić się tam pracownikom na specjalnych sankach.

W ramach prowadzonych prac ponad 7 tys. gospodarstw domowych będzie podłączonych do kanalizacji.

Remonty sieci na lubelskich ulicach będą realizowane do 2014 roku. MPWiK otrzymało na ten cel ze środków unijnych 209 mln zł dofinansowania. Resztę spółka wyłoży z własnej kasy.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
dziennikwschodni.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także