Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-01 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-01
Radiowe odczyty wodomierzy

Radiowe odczyty wodomierzy
Po sprawdzeniu systemu w warunkach ciężko dostępnych. Przypomnę tylko iż pierwsze sto modułów zostało zamontowanych w kwietniu tego roku w głębokich studzienkach wodomierzowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych pracowników - postanowiliśmy sprawdzić jak system będzie funkcjonował w domach u prywatnych odbiorców i czy podobnie jak dla naszych pracowników będzie on dla nich znacznym ułatwieniem – tłumaczy Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. Józef Natonek.
Ułatwienia o których mowa to przede wszystkim czas, a dokładnie jego oszczędność. Bezprzewodowy terminal odczytowy po prawidłowej konfiguracji może dokonać odczytu wodomierza w przeciągu 30 sekund z odległości 150 metrów.
W ten sposób klienci z Cezarówki Górnej nie muszą umawiać się z inkasentem. System umożliwia także odczyt stanu licznika z nieruchomości do której dostęp z różnych powodów był ograniczony – dodaje Prezes Natonek.
Sam odczyt urządzenia jest stosunkowo prosty. Każdy z przystosowanych do systemu wodomierzy wyposażony jest w nadajnik impulsów (liczydło), który współpracuje z cewkami modułu, które montowane są na wodomierzu. Cewki modułu potrafią dokładnie odczytać informacje dotyczące kierunku obrotu wskazówek, zużycia wody, kierunku jej przepływu, informacje o ewentualnych wyciekach lub informacje o ewentualnym uszkodzeniu wodomierza. Te informacje zebrane drogą radiową przez terminal, który w swej pamięci może przechowywać blisko dwa tysiące odczytów, w siedzibie Spółki są przetworzone przez komputer PC w celu analizowania lub wygenerowania rachunku.
Przepływ danych pomiędzy licznikiem, a terminalem może nastąpić z odległości kilkudziesięciu metrów. Czas pracy modułów programowany jest przez terminal, co pozwala na oszczędność baterii oraz wysyłanie impulsów radiowych tylko w konkretnych przypadkach. Jeśli warunki tego wymagają wodomierze wraz z modułami radiowymi mogą pracować przy całkowitym zanurzeniu w wodzie.
Koszt nowoczesnego systemu składającego się ze stu pięćdziesięciu ośmiu modułów, terminala odczytowego oraz z oprogramowania komputerowego to 56 tys. zł.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MPWiK Sp. z o.o. Jaworzno

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dane od rzeczy? Kilka słów o IoT
Dzięki świadomości wykorzystania potencjału innowacyjnych technologii mamy obecnie do czynienia ze swoistym napędzaniem cyfrowej transformacji i...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-