Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-18 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-18
Rekultywacja zbiornika pomarglowego w Trzebini

Rekultywacja zbiornika pomarglowego w Trzebini
Od 2005 roku odpompowano już i oczyszczono łącznie blisko 370 tys. m sześc. zanieczyszczonej cieczy i obniżono jej lustro o niespełna 6 metrów. Z początkiem października 2007 roku wznowiono prace – Ministerstwo Finansów przekazało na ten cel 5 mln zł. Realizacji podjęło się Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie. Do 26 listopada odpompowano i oczyszczono 64 tys. m sześc. cieczy i obniżono jej lustro o 95 cm w stosunku do stanu z początku października br. Zgodnie z umową na obecnym etapie prac pozostanie jeszcze do odpompowania i oczyszczenia 7 tys. m sześc. cieczy. Dodatkowo w sztolni zamontowano rurociąg do odprowadzania cieczy. W pierwszej kolejności zajęto się porządkowaniem spągu w sztolni oraz konserwacją potoku Ropa od kąpieliska Balaton do jego ujścia do potoku Chechło. Po zakończeniu pompowania cieczy, co nastąpi w najbliższych dniach wykonany zostanie odwiert w celu zapewniania grawitacyjnego odpływu cieczy ze zbiornika po zakończeniu pompowania.
Latem bieżącego roku burmistrz Trzebini wystąpił do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem o zarezerwowanie w budżecie państwa na rok 2008 środków finansowych w wysokości 10 mln zł. na kontynuację prac w przyszłym roku. Aktualnie trwają starania, by środki na ten cel zostały zabezpieczone w przygotowywanym projekcie ustawy budżetowej.
Również na wniosek burmistrza Trzebini projekt pod nazwą „Rekultywacja zbiornika odpadów niebezpiecznych i szkodliwych po zakładach Górka w Trzebini" został przez Ministra Środowiska zgłoszony do Indykatywnego wykazu projektów kluczowych w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 dla projektu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje aktualnie przetarg na opracowanie dokumentacji związanej z dalszą rekultywacją zbiornika po ZSO "Górka" - tj. m.in. unieszkodliwieniem osadów i odpadów oraz ostatecznym zagospodarowaniem terenu po wyrobisku.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- trzebinia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-