Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-10-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09
Renowacja kanalizacji metodą bezwykopową
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg

Każdy system kanalizacyjny, niezależnie od tego jak dobrze jest zbudowany, wymaga niekiedy naprawy. Renowacja kanalizacji nie musi być jednak droga, a już z pewnością nie wymaga za każdym razem rozkopywania terenu.

1. Renowacja rurociągów metodą bezwykopową
2. Jak przebiega renowacja kanalizacji?
3. Serwis kanalizacji

Współczesne techniki serwisowe pozwalają wykonać renowację rurociągów metodą bezwykopową. Oznacza to, że teren pozostaje niemal nienaruszony, a zespół serwisantów wykonuje swoje zadania bez niszczenia struktury nawierzchni.

Renowacja rurociągów metodą bezwykopową

Renowacja kanalizacji wykonywana metodą bezwykopową jest coraz częściej wykorzystywana przez firmy, w których palecie usług znajduje się serwis i renowacja kanalizacji. Ten sposób renowacji nie tylko nie wymaga rozkopywania całego terenu, ale również jest szybszy i wydajniejszy niż inne metody naprawy uszkodzonych instalacji. Bezwykopowa naprawa rurociągów jest stosowana głównie w przypadkach, w których powstały wątpliwości odnośnie szczelności rurociągu lub zachowania wymaganych parametrów konstrukcyjnych. Metoda ta posiada oczywiście swoje ograniczenia - może być stosowana w przypadku instalacji o maksymalnej długości 180 m, jeśli jest to instalacja nieprzełazowa, lub 300 m w przypadku rurociągów o wskaźniku przewyższającym DN800.

Jak przebiega renowacja kanalizacji?

Renowacja rurociągów kanalizacyjnych metodą bezwykopową polega na wykonaniu natrysków rurociągu polimocznikiem. Aby przeprowadzenie całej procedury było możliwe, początkowo wykonuje się dwa wykopy - startowy i końcowy, które pozwalają na wprowadzenie do kanalizacji niezbędnego sprzętu. Przed natryskiem, rurociąg jest oczyszczany metodą hydrodynamiczną, a później dokładnie osuszany. Tak przygotowaną kanalizację poddaje się jeszcze inspekcji CCTV, a dopiero później wykonuje natrysk. Renowacja kanalizacji metodą natryskową pozwala stosunkowo szybko poprawić hydraulikę rur oraz podnieść jakość wody. Sama renowacja trwa stosunkowo krótko, a pierwsze próby szczelności i chlorowania wodociągu można wykonać już po upływie godziny po dokonaniu natrysku. Tak przeprowadzona naprawa przedłuża żywotność kanalizacji o około 50 lat, wykazuje się bardzo dużą skutecznością i nie jest uciążliwa dla właściciela terenu.

Bezwykopowa renowacja rurociągów może być wykonywana na kilka różnych sposobów. Ich wybór jest uzależniony od rodzaju instalacji i warunków technicznych, a przede wszystkim od przekroju rurociągu. W przypadku instalacji o małych przekrojach stosowane są metody z wykorzystaniem bębna inwersyjnego lub przepustnicy. Nieco większe rurociągi, o średnicy w zakresie DN150-DN500, mogą być naprawiane metodą Close Fit, a więc z zastosowaniem u-kształtnej rury z polietylenu.

Serwis kanalizacji

Kanalizacja, jak każda inna instalacja, wymaga okresowych napraw. Jednak aby ich dokonać, najpierw należy wykonać serwis kanalizacji, a więc wykryć problem i zweryfikować, jakie rozwiązanie tego problemu będzie najkorzystniejsze i najlepsze. Poprawne wykonanie serwisu nie jest możliwe samodzielnie, ponieważ wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności i sprzętu, pozwalającego wykryć ewentualne wady w instalacji. Trzeba tez wiedzieć w jaki sposób wykonać serwis - inne metody są stosowane w przypadku instalacji z grawitacyjnym transportem ścieków, a inne w przypadku instalacji, których częścią jest przepompownia ścieków sanitarnych. Tę ostatnią stosuje się głównie na terenie o niestandardowym ukształtowaniu, który wyklucza instalację o przepływie grawitacyjnym.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
TERLAN Spółka z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także