Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-14 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-14
Ruda Śląska: porządkowanie miejskich ścieków

Ruda Śląska: porządkowanie miejskich ścieków
Nowa oczyszczalnia o przepustowości 12,5 tys. m sześc. dziennie obsługiwać będzie 53,4 tys. mieszkańców. Zastąpi ona dwie małe i stare oczyszczalnie (Halemba I i II) oraz przejmie część ścieków odprowadzanych do oczyszczalni Wirek uszkodzonej na skutek działalności wydobywczej. Ścieki z oczyszczalni Halemba Centrum trafiać będą do rzeka Kłodnica. Kontrakt na „Budowę oczyszczalni ścieków Halemba Centrum” został podpisany 27 kwietnia 2004 r. Wykonawcą kontraktu było konsorcjum Polimex-Mostostal Siedlce S.A. i WTE Wassertechnik (Polska) Sp. z o.o. Ze względu na fakt, iż już przed podpisaniem umowy przygotowany został projekt budowlany oczyszczalni, wykonawca mógł przystąpić do realizacji prac budowlanych natychmiast po podpisaniu kontraktu.
Program porządkowania gospodarki ściekowej, w tym budowy kanalizacji w aglomeracji, obejmuje ok. 155 tys. mieszkańców. Dzięki niemu zwiększy się z 60% do 95% ilość ścieków oczyszczanych w Rudzie Śląskiej. Program oparty jest na „Masterplanie gospodarki ściekowej w Rudzie Śląskiej” z 1996 roku, który na potrzeby projektu został zaktualizowany w grudniu 2001 roku. Dwa miesiące później podpisano z Komisją Europejską „Memorandum finansowe”, czyli umowę zatwierdzającą wsparcie finansowe UE dla projektu.
Realizacja przedsięwzięcia stworzy spójny system gospodarki ściekowej. Obszar miasta został podzielony na trzy zlewnie: nowej oczyszczalni Halemba Centrum, modernizowanej oczyszczalni Orzegów i istniejącej oczyszczalni Barbara. Technologie zastosowane w tych obiektach zapewnią uzyskanie wymaganego stopnia oczyszczania ścieków oraz właściwe zagospodarowanie osadów ściekowych. Natomiast stare oczyszczalnie: Halemba I, Halemba II, Ruda Południowa i Mickiewicza są już w trakcie likwidacji, a teren, na którym się znajdowały, zostanie zrekultywowany.
Cały projekt porządkowania gospodarki ściekowej w Rudzie Śląskiej ma zostać zakończony w 2009 roku.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nfosigw.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-
-