Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-11-03 | Ostatnia aktualizacja: 2005-11-03
Ruszają przetargi na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Tarnowie

Ruszają przetargi na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Tarnowie
Do chwili obecnej wybrano inżyniera kontraktu - firmę, do której będzie należał nadzór nad wykonywanymi pracami w aspekcie procedur unijnych. Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na cztery kontrakty wykonawcze, na realizację których sukcesywnie ogłaszane są przetargi.
Pierwszy przetarg ogłoszono na wybudowanie suszarni osadów ściekowych w tarnowskiej oczyszczalni ścieków - wpłynęły na niego trzy oferty. Kolejne dwa przetargi - na modernizację stacji uzdatniania wody w ujęciu powierzchniowym na rzece Dunajec oraz zaprojektowanie i wykonanie sieci kanalizacyjnej w Tarnowie - znajdują się na etapie przyjmowania ofert. Ostatni, a zarazem największy przetarg - na budowę kanalizacji w Tarnowie i sąsiednich gminach - powinien zostać ogłoszony na początku listopada i rozstrzygnięty w styczniu przyszłego roku.
Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 40 mln euro, z czego 68 proc. sfinansowane zostanie ze środków funduszu ISPA. Pozostałe pieniądze to wkład własny trzech gmin biorących w nich udział: miasta Tarnów, gminy Tarnów i gminy Skrzyszów, a także środki komunalnej spółki Tarnowskie Wodociągi.
Zgodnie z unijnymi zasadami, przedsięwzięcie będzie refinansowane przez fundusz po przedstawieniu faktur za wykonane roboty, dlatego beneficjent musiał postarać się o pożyczkę. Uzyskał ją na preferencyjnych warunkach w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ).
Program "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Tarnowie", opracowany przy współpracy z NFOŚ, zakłada wybudowane około 300 kilometrów sieci kanalizacyjnej w trzech gminach uczestniczących w programie. Ponadto sam Tarnów, liczący ponad 120 tysięcy mieszkańców, stanie się miastem w całości skanalizowanym. Dodatkowo zmodernizowana będzie stacja uzdatniania wody oraz zbudowana instalacja do osuszania i spalania osadów ściekowych, obecnie składowanych na hałdach.
Jak podkreśla prezes spółki Tarnowskie Wodociągi Tadeusz Rzepecki, jest to inwestycja na miarę pierwszych przedsięwzięć wodno-ściekowych, które zrealizowano w Tarnowie na początku XX wieku. W ciągu dwóch lat zbudowane zostały wtedy zręby wodociągów w tym mieście. Według szacunków, gdyby przedsiębiorstwo nie uzyskało unijnego wsparcia, to samodzielna realizacja tej inwestycji zajęłaby 20-30 lat.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- euroPAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-