Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-23
Rząd przyjął założenia projektu ustawy Prawo wodne
Ustawa ma wprowadzić opłaty za korzystanie z wody z rzek
Ustawa ma wprowadzić opłaty za korzystanie z wody z rzek

21 października rząd przyjął założenia nowego Prawa wodnego, który ma przynieść bardziej efektywne i przejrzyste zarządzanie gospodarką wodną. Projekt m.in. zakłada, że powstaną dwa zarządy dorzeczy Wisły i Odry, które odpowiadać będą np. za inwestycje.

Zmniejszona ma zostać również liczba organów i urzędów z 15 (8 urzędów żeglugi śródlądowej i 7 regionalnych zarządów gospodarki wodnej) do 6 urzędów gospodarki wodnej (administracji rządowej) i 2 państwowych osób prawnych: zarządu dorzecza Wisły i zarządu dorzecza Odry.

Nowa ustawa ma rozwiązać problem podziału kompetencji przy utrzymaniu infrastruktury wodnej. Obecnie różne instytucje odpowiadają za różne fragmenty rzeki - nurt czy wały. "Zmniejszenie liczby urzędów - czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska - umożliwi bardziej efektywne gospodarowanie wodą oraz jej optymalne wykorzystywanie w rolnictwie, energetyce i przemyśle. Możliwe będzie także bardziej racjonalne wydatkowanie środków finansowych, co zapewni skuteczniejszą realizację celów Ramowej Dyrektywy Wodnej."

Urzędy gospodarki wodnej będą odpowiadały za administrowanie wodą, czyli m.in. wydawanie decyzji wodnoprawnych, realizowanie planów gospodarowania wodami, nadzór nad wykonywaniem decyzji oraz za realizację zadań związanych z żeglugą śródlądową (np. utrzymywanie torów wodnych czy rejestrację statków rzecznych).

Za meliorację nie będą już odpowiadały spółki wodne, które znacznie obniżyły efektywność działania, ale gminy. Samorządy do końca 2020 r. mają otrzymywać dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie wydatków związanych z utrzymywaniem wód i urządzeń wodnych.

Nowe Prawo wodne ma wprowadzić także kontrowersyjny przepis, zgodnie z którym wszyscy korzystający z wody mają za to płacić, a nie tylko pobierający wodę w ramach systemów wodno-kanalizacyjnych. Opłata taka uderzać będzie w energetykę i właścicieli stawów hodowlanych, którzy pobierają wodę z rzek. Wysokość opłaty miałaby być ustalana w rozporządzeniu ministra.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także